Pulmoner tromboemboli tanısı alan hastalarda human glikoprotein vı düzeylerinin araştırılması
Investigation of human glycoprotein vi levels in patients diagnosed with pulmonary thromboembolism
- Tez No: 896621
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Pulmoner tromboemboli hastalığı tanı koyması, yönetimi ve prognoz tahmini zor olan hastalıklardandır. Hastalar genel olarak nefes darlığı, göğüs ağrısı, senkop, hemoptizi gibi non spesifik kliniklerle acil servislere başvuru yapmaktadır. Mortalitesi oldukça yüksek olan bu hastalığın insidansının 70/100.000'den fazla olduğu düşünülmektedir. Yüksek mortalite seyri sebebiyle acil servislere pulmoner tromboemboli şüphesi ile gelen hastalara hızlı tanı koyup tedavisini hızlı başlamak oldukça önem arz etmektedir. Günümüzde spesifik olarak tanı koyduruculuğu yüksek bir biyomarker bulunmamaktadır. Bu sebeplerden ötürü iskemik patolojilerde serumda arttığı bilinen Glikoprotein VI biyobelirtecinin pulmoner tromboemboli hastalarında tanı koyduruculuk değerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamız bir üniversite hastanesinin acil servisinde prospektif ve tek merkezli olarak gerçekleştirildi. Çalışmamıza, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan pulmoner tromboemboli kliniği olan 50 PTE pozitif hasta ve 25 pulmoner tromboemboli kliniği olmayan PTE negatif kontrol grubu dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Pulmonary thromboembolism is one of the most difficult diseases to diagnose, manage and predict prognosis. Patients generally present to emergency departments with non-specific clinics such as shortness of breath, chest pain, syncope and hemoptysis. The incidence of this disease, which has a high mortality rate, is thought to be more than 70/100,000. Due to its high mortality rate, it is very important to rapidly diagnose and start treatment of patients presenting to emergency departments with suspected pulmonary thromboembolism. Currently, there is no specific biomarker with high diagnostic value. For these reasons, we aimed to investigate the diagnostic value of Glycoprotein VI biomarker, which is known to increase in serum in ischemic pathologies, in pulmonary thromboembolism patients. Our study was conducted prospectively and single-center in the emergency department of a university hospital. In our study, 50 PTE positive patients with pulmonary thromboembolism clinic and 25 PTE negative controls without pulmonary thromboembolism clinic who met the inclusion criteria were included. In our study, the significance level was accepted as p < 0.05. Of the 75 individuals included in our study, 38 (50.7%) were male and 37 (49.3%) were female. The mean age of the individuals was calculated as 68.68±11.76 years. The mean age was 67.53±9.54 years for males and 69.86±13.71 years for females. No difference was found between our groups in terms of age and gender. The mean Glycoprotein VI level in our control group was 113.24±56.62, while it was 259.15±53.48 in the case group.