Pulmoner tromboemboli tanısı alanhastalarda human angptl4 (angiopoietinlike 4) düzeylerinin araştırılması
Investigation of human angptl4 (angiopoietin-like 4) levels in patients diagnosed with pulmonary thromboembolism
  1. Tez No: 921937
  2. Yazar: ELİF BURCU PEKTAŞ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA BURAK SAYHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY ÇELİKTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Pulmoner tromboemboli tanısı ve klinik olarak şüphelenilmesi zor hastalıklardan biridir. Skorlamaların ve tanıda kullanılan parametrelerin yetersizliği nedeniyle halen pulmoner tromboemboli atlanabilen ve mortal seyreden hastalık tablolarından biridir. Hastalar genellikle nefes darlığı, göğüs ağrısı, senkop ve hemoptizi gibi nonspesifik semptomlarla acil servislere başvurmaktadır bu nedenle hekimin klinik deneyimi ve hastalıktan şüphelenmesi en önemlisidir. Yüksek mortaliteye sahip olması nedeniyle, pulmoner tromboemboli şüphesi olan hastalarda tanıyı hızlı koymak ve tedaviye hemen başlamak gerekmektedir. Şu anda, spesifik olarak yüksek tanı koyduruculuğa sahip bir biyomarker bulunmamaktadır. Bu nedenle, inflamasyonda rol aldığı bilinen angiopoietin-like protein 4 biyobelirtecinin tanıdaki kullanılabilirliği ve pulmoner emboli hastalığındaki değerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamız, bir üniversite hastanesinin acil servisinde prospektif ve tek merkezli olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, pulmoner tromboemboli saptanan 41 hasta ve pulmoner tromboemboli saptanmayan sağlıklı 41 kontrol grubu dahil edilmiştir. Çalışmada anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak belirlenmiştir. Çalışmamıza dahil edilen 82 bireyin 40' ı erkek ve 42' si kadındı. Hastaların yaş ortalaması (SD) 62.4 (10.8), kontrol grubunun yaş ortalaması (SD) 61.0 (8.7) olarak bulundu. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Kontrol grubunda angiopoietin-like protein 4 ortalaması 12.1 ng/ml olarak bulunurken, vaka grubunda bu değer 74.6 ng/ml olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pulmonary thromboembolism is one of the challenging diseases to diagnose and clinically suspect. Due to the inadequacy of scoring systems and diagnostic parameters, pulmonary thromboembolism remains a condition that can be overlooked and can have a fatal course. Patients often present to emergency services with non-specific symptoms such as shortness of breath, chest pain, syncope, and hemoptysis, making the clinician's experience and suspicion of the disease crucial. Given its high mortality rate, it is essential to quickly diagnose and initiate treatment in patients suspected of having pulmonary thromboembolism. Currently, there is no specific biomarker with high diagnostic accuracy. Therefore, we aimed to investigate the diagnostic utility and value of angiopoietin-like protein 4, a biomarker known to play a role in inflammation, in pulmonary thromboembolism. Our study was conducted prospectively and as a single-center study in the emergency department of a university hospital. The study included 41 patients with pulmonary thromboembolism and 41 healthy controls without pulmonary thromboembolism. Statistical significance was set at p < 0.05. Among the 82 individuals included in the study, 40 were male and 42 were female. The mean age (SD) of the patients was 62.4 (10.8) years, while the mean age (SD) of the control group was 61.0 (8.7) years. No significant difference was found between the groups in terms of age and gender. The mean angiopoietin-like protein 4 level in the control group was 12.1 ng/ml, while in the patient group, this value was 74.6 ng/ml. This difference was found to be statistically significant (p < 0.005). Using a cutoff value of 34.1 ng/ml for angiopoietin-like protein 4, the sensitivity for distinguishing between the patient and control groups was calculated to be 95.12%, and specificity was 90.24%. Based on these results, we believe that angiopoietin-like protein 4 levels could be used as a diagnostic marker in patients with pulmonary thromboembolism. However, this study is preliminary, and detailed research with larger sample sizes could provide more definitive information and new biomarkers in this area.