Investigating the relationship between job crafting and job satisfaction among language teachers in private K-8 schools in southern Turkey
Türkiye'nin güneyindeki özel K-8 okullarındaki dil öğretmenlerinin iş şekillendirme ve iş memnuniyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 896636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Güneyindeki K8 özel okullarında İngilizce öğretmenleri arasında iş şekillendirme ile iş memnuniyeti arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Toplamda 114 ELT öğretmeni çalışmaya katılmıştır. Çalışmada hem nicel hem de nitel yaklaşımları içeren karma yöntem araştırma deseni kullanılmıştır. İlk olarak, Tims ve Bakker (2012) tarafından geliştirilen İş Şekillendirme Ölçeği ve Lester (1997) tarafından geliştirilen Öğretmen İş Memnuniyeti Anketi kullanılarak demografik bilgileri toplamak için anketler uygulanmıştır. Anketlerin ardından, deneyimlerini daha detaylı keşfetmek ve daha içgörülü bilgiler elde etmek amacıyla seçilen 10 öğretmenle yarı yapılandırılmış bir dizi görüşme gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerden elde edilen sonuçlarla yapılan çalışmada, daha fazla iş şekillendirme davranışında bulunan öğretmenlerin, yaş, cinsiyet, okul türü, istihdam türü ve iş deneyimi gibi demografik faktörlerden bağımsız olarak daha yüksek iş memnuniyeti bildirdikleri bulunmuştur. Ayrıca, nitel verilerle desteklenen sonuçlar, görevlerini uyarlayabilen ve esnek ortamlarda çalışan öğretmenlerin daha yüksek iş memnuniyeti düzeylerine sahip olduklarını vurgulamıştır. Ancak, başarılı iş şekillendirme, özellikle zincir özel okullarda merkezi karar alma süreçleri ve standart ders planları gibi engeller tarafından sınırlanmıştır. Genel olarak, çalışma, ELT öğretmenleri arasında iş memnuniyetini artırmak için iş şekillendirmeyi teşvik eden destekleyici bir ortam yaratmanın önemini vurgulamaktadır. Okul yöneticilerinin, öğretmenleri karar alma süreçlerine aktif olarak dahil etmeleri ve mesleki gelişim programlarını onların gereksinimlerine göre özelleştirmeleri önerilmektedir. Bu stratejik eylemleri uygulamak, nihayetinde öğretmen memnuniyetini artırabilir ve öğrenciler için daha iyi eğitim sonuçlarına yol açabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the relationship between job crafting and job satisfaction in K8 private schools among English language teachers in southern Turkey. A total of 114 ELT teachers participated in the study, which utilized a mixed-method research design that incorporated both quantitative and qualitative approaches. At first, surveys were used to gather demographic information, utilizing the Job Crafting Scale by Tims and Bakker (2012), and the Teacher Job Satisfaction Questionnaire by Lester (1997). After the survey, a series of semi-structured interviews were carried out with a selected group of 10 teachers. The purpose was to further explore their experiences and gain more insightful information. The study with the results obtained from quantitative data found that teachers who engaged in more job-crafting behaviours reported higher levels of job satisfaction regardless of demographic factors, including age, gender, type of school, employment type, and work experience. Furthermore, the results were reinforced by qualitative data, which underlined that teachers who were able to adapt their duties and worked in flexible environments noted higher levels of job satisfaction. However, successful job crafting was limited by obstacles such as centralized decision-making processes and standardized lesson plans, especially in chain private schools. Overall, the study highlights the significance of creating a supportive environment that encourages job crafting in order to boost job satisfaction among ELT teachers. It is suggested that school administrators should actively engage teachers in decision-making processes and customize professional development programs to address their requirements. Implementing these strategic actions can ultimately result in increased teacher satisfaction and improved educational outcomes for students.