Examining Zambia's role in fostering and strengthening regional economic diplomacy in the Southern African Region
Zambiya'nın Güney Afrika Bölgesi'nde bölgesel ekonomik diplomasiyi teşvik etme ve güçlendirmedeki rolünün incelenmesi
- Tez No: 896637
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM HAKİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Güney Afrika Bölgesi'nde ekonomik büyümeyi ve kalkınmayı teşvik etmek, ayrıca bölgedeki insanların yaşam kalitesini artırmak için Bölgesel Ekonomik Diplomasi'yi geliştirme ve güçlendirme ihtiyacı büyüktür. Bölgedeki birçok ülkenin karşılaştığı sayısız engel nedeniyle, Güney Afrika bölgesindeki ekonomik büyüme son zamanlarda yavaşlamıştır. Afrika Kalkınma Bankası'nın son ekonomik değerlendirmelerine göre, diğer Afrika bölgelerinin gerisinde kalan bölgenin geleceği, iç karışıklıklar, elektrik krizleri, salgınlar ve doğal afetler nedeniyle olumsuz etkilenmiştir. Zambiya, stratejik coğrafi konumu sayesinde, bölgesel ekonomik diplomasinin potansiyel bir motoru olarak konumlanmaktadır. Araştırma, Zambiya'nın Güney Afrika Bölgesi'nde bölgesel ekonomik diplomasiyi teşvik etme ve güçlendirme konusundaki rolünü kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Bölgesel ekonomik diplomasiyi geliştirmek ve güçlendirmek için kullanılabilecek stratejiler ve girişimler sunmaktadır. Tezin amacı, Zambiya'nın rolüne dair iyi yapılandırılmış ve ampirik bir analiz sunarak, hem Zambiya'ya hem de bölgeye fayda sağlayacak değerli içgörüler elde etmektir. Güney Afrika Bölgesi'nde bölgesel ekonomik diplomasinin etkili bir şekilde teşvik edilmesi ve güçlendirilmesi, birçok faydalı etki doğurabilir. Mali ve uyumlu bir bölgesel blok olarak Güney Afrika Bölgesi, küresel etkisini artırma ve uluslararası tartışmalardaki ve iş birliklerindeki konumunu güçlendirme potansiyeline sahiptir. Ancak bu sonuçlara ulaşmak, sürekli çalışma, etkili yönetim ve tüm üye devletlerin bölgesel ekonomik diplomasinin hedeflerine bağlılığını gerektirecektir.
Özet (Çeviri)
There is a great need to foster and strengthen Regional Economic Diplomacy in the Southern African Region to promote economic growth and development as well as improve the quality of life of the people in the region. Due to the numerous obstacles that many of the countries in the region face, the economic growth in the Southern Africa region has slowed down recently. According to recent economic assessments by the African Development Bank, prospects for the region, which is lagging behind other regions of Africa, have been dampened by civil turmoil, electrical crises, epidemics, and natural disasters. Zambia, due to its strategic geographical location, is positioned as a potential driver of regional economic diplomacy. The research seeks to comprehensively examine Zambia's role in fostering and strengthening regional economic diplomacy in the Southern African Region. It provides strategies and initiatives that can be employed to foster and strengthen regional economic diplomacy. The purpose of the thesis is to provide a well-structured and empirical analysis of Zambia's role, which will yield valuable insights into the topic that will help both Zambia and the region as a whole. Numerous beneficial effects may result from effectively promoting and strengthening regional economic diplomacy in the Southern African Region. As an affluent and cohesive regional bloc, the Southern African Region has the potential to enhance its global influence and strengthen its position in international discussions and cooperation. But attaining these results will need consistent work, efficient administration, and all member states' dedication to the objectives of regional economic diplomacy.