Alliance theory: The case of Turkey and Israel
İttifak teorisi: Türkiye ve İsrail örnek olayı
- Tez No: 89664
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVİD PERVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Uluslararası İlişkiler teorisinde ittifakların kökeni en çok tartışılan konulardan birisidir. İttifakların kuruluşuna dair bellibaşlı teorik yaklaşımları gözden geçirdikten sonra, 1958 yılında Türkiye ile İsrail arasındaki kısa süreli ittifak ve aynı ülkeler arasında hızla gelişen yeni ittifak davranışı, bu olgunun seçenekli izahatını araştırmak için incelenecektir. Türkiye-İsrail ittifakları, iki ülkenin ve bulundukları bölgenin/bölgelerin önemi göz önüne alındığında ve teorik olarak her ikisinin de ittifak oluşumuna ayrı açıdan yaklaştığına dikkat edildiğinde ve nihayet küçük ülkeler arasındaki ittifaklara verilen göresel önem göz önünde bulundurulduğunda, oldukça önemli bir ilgi uyandırmaktadır. İttifak oluşumunu izah etmek için sunulan kanıtlar-dış, iç ve ülkü düzeyinde-hepsi bu çalıbmada ele alınmaktadır. Ancak, Türkiye-İsrail ilişkilerinde dış etkenlerin ön planda rol oynadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The question of the origins of alliances is one of the most debated issues in the theory of International Relations (IR). After reviewing the main theoretical approaches about alliances formation, the short-lived alliance of 1958 between Turkey and Israel and the rapidly developing new alliance between the same countries will be examined to test the alternative explanations of alliance behavior. The Turkish-Israeli alliances are of considerable interest intrinsically, given the importance of the two states and the region(s) in which they are located, and theoretically, given that both can shed light on different approaches to alliance formation and the relative dearth of attention paid to alliances between or among smaller states. The various factors adduced to explain alliance formation - external, domestic and ideational - all play a role in this case study. Nevertheless, the evidence of the Turkish-Israeli relations indicate the predominance of external factors. IV