Grup dinamiklerinde insandışılaştırma: Minimal gruplarda grup büyüklüğü ve grup statüsünün etkisi
Dehumanization in group dynamics: The effect of group size and group status in minimal groups
  1. Tez No: 896678
  2. Yazar: ESRA YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA HATİCE OĞUZ TAŞBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gruplar arasındaki çatışma ve üstünlük iddiaları, ayrımcılık süreçlerinin temelini oluşturmaktadır. Bu çalışma, iç grup ve dış gruba yönelik“biz”ve“onlar”kategorizasyonunun gruplar arası ayrımcılık süreçlerini nasıl etkilediğini incelemektedir. Sosyal Kimlik Kuramı ve İnsandışılaştırma kuramları temelinde, grup üyeliği, grup büyüklüğü ve grup statüsünün insani özellik ve duyguların iç ve dış gruplara atfını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Üç deneysel çalışma ile bu faktörlerin etkileri laboratuvar ortamında oluşturulmuş minimal gruplar üzerinden incelenmiştir. Birinci çalışmada, katılımcılar nokta tahmini göreviyle minimal gruplara atanmış ve grup büyüklüğü manipüle edilmiştir. İkinci çalışmada estetik tercih yöntemi kullanılarak benzer bir desen tekrarlanmıştır. Üçüncü çalışmada ise nokta tahmini göreviyle hem grup büyüklüğü hem de grup statüsü manipüle edilmiştir. Sonuçlar, bireylerin iç gruplarına karşı olumlu bir sosyal kimlik algısı oluşturma eğiliminde olduklarını ve bu eğilimin Sosyal Kimlik Kuramı'nın varsayımlarıyla doğru orantılı olduğunu göstermiştir. Araştırma, iç gruba daha fazla olumlu insan özelliği ve ikincil duygular atfedildiğini, dış grubun ise daha fazla olumsuz insan özellikleriyle değerlendirildiğini ortaya koymuştur. Grup büyüklüğünün doğrudan bir etkisi tespit edilemezken, yüksek statülü azınlık grupların iç gruplarına daha fazla birincil insani duygu atfettiği bulunmuştur. Bulguların minimal grup koşullarında insandışılaştırma süreçlerinin anlaşılmasına yönelik katkı sunmasıyla birlikte gerçek hayattaki grup dinamiklerinden farklı olarak minimal grup koşullarının duygusal bağlamdan yoksun olması ve bazı değişkenlerin analizlere dahil edilememesi gibi sınırlılıkları bulunmaktadır. Gelecekteki araştırmalar, farklı örneklem grupları ve bağlamsal faktörleri dikkate alarak bu bulguları derinleştirmelidir.
Özet (Çeviri)
Conflict and claims of superiority between groups form the basis of discrimination processes. This study examines how“us”and“them”categorization of ingroup and outgroup affects intergroup discrimination processes. On the basis of Social Identity Theory and Dehumanization theories, we investigate how group membership, group size and group status affect the attribution of human traits and emotions to ingroups and outgroups. Three experiments examined the effects of these factors on minimal groups formed in a laboratory setting. In the first study, participants were assigned to minimal groups using a dot estimation task and group size was manipulated. In the second study, a similar design was repeated using the aesthetic preference task. In the third study, both group size and group status were manipulated using a dot estimation task. The results showed that individuals tend to form a positive perception of social identity towards their ingroup and that this is in line with the assumptions of Social Identity Theory. The study revealed that more positive human traits and secondary emotions were attributed to the ingroup, while the outgroup was evaluated with more negative human traits. While no direct effect of group size was found, high-status minority groups were found to attribute more primary human emotions to their ingroup. While the findings contribute to the understanding of dehumanization processes in minimal group conditions, they have limitations such as the lack of emotional context in minimal group conditions, unlike real- life group dynamics, and the inability to include some variables in the analyses. Future research should deepen these findings by considering different sample groups and contextual factors.