Elektronik işe alım sürecinde e-işe alım sitelerinden sağlanan büyük verinin değerlendirilmesi
Evaluation of big data provided from e-recruitment sites during the electronic recruitment process
- Tez No: 896677
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, veri madenciliği teknikleri kullanılarak elektronik işe alım sürecinde e-işe alım sitelerinden sağlanan büyük verinin değerlendirilmesi ve bu verilerin iş gücü piyasasındaki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Veriler Kaggle.com'dan elde edilip Zoho Analytics platformu kullanılarak toplanmış, temizlenmiş ve dönüştürülmüştür. Frekans ve yüzde analizleri ile temel istatistiksel bilgiler elde edilmiş ve sonuçlar Zoho Analytics'in görselleştirme araçlarıyla grafik ve tablolar halinde sunulmuştur. Analiz sonuçları, ilgili literatür ve önceki araştırmalarla karşılaştırılarak yorumlanmış ve verilerin anlamı üzerinde durulmuştur. Elde edilen bulgular, Türkiye'deki iş gücü piyasasının coğrafi dağılımını ve büyük şehirlerin önemini vurgulamaktadır. İstanbul, %58.2 oranında katılım ile en yüksek paya sahip olup, ekonomik merkezi olması nedeniyle geniş iş olanakları sunmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre eğitim seviyesi açısından, lisans mezunları %58.2 oranında en yüksek paya sahiptir. Ön lisans mezunları %25 ile ikinci sırada yer almakta, yüksek lisans mezunları ise %9.5 oranında temsil edilmektedir. Doktora mezunlarının oranı %0.6 ile oldukça düşüktür. Bölümlere göre dağılımda, mühendislik ve bilgisayar bilimleri mezunları öne çıkmaktadır. Bilgisayar mühendisliği, dijitalleşme ve teknoloji sektöründeki talep nedeniyle en yüksek orana sahiptir. İşletme ve ekonomi bölümleri de iş piyasasında önemli bir paya sahiptir. Yetenekler açısından, Microsoft Office, Autocad, Excel, C# ve Adobe Photoshop en yaygın beceriler arasındadır. Teknik ve programlama yetenekleri arasında HTML, SQL, Python ve JavaScript öne çıkmaktadır. İş başvurusunda bulunan katılımcıların büyük çoğunluğunun (%99.7) işe alınmadığı ve yalnızca %0.3'ünün işe alındığı görülmektedir. Mezuniyet yıllarına göre dağılımda, 2015-2020 yılları arasında en yüksek mezuniyet oranı görülmektedir, ancak 2021 sonrası düşüş yaşanmıştır. Genel olarak, bu araştırma, büyük verinin e-işe alım süreçlerinde nasıl kullanıldığını ve iş gücü piyasasındaki eğilimleri anlamada önemli bilgiler sunduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları, elde edilen bulgular çerçevesinde tartışılmış ve sonuç olarak araştırmacılara ve uygulayıcılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the large data obtained from e-recruitment websites in the electronic recruitment process using data mining techniques and to investigate the role of this data in the labor market. Data was obtained from Kaggle.com and collected, cleaned, and transformed using the Zoho Analytics platform. Frequency and percentage analyses were conducted to derive basic statistical information, and the results were presented in graphical and tabular form using Zoho Analytics' visualization tools. The analysis results were interpreted in comparison with the relevant literature and previous research, focusing on the significance of the data. The findings highlight the geographical distribution of the labor market in Turkey and the importance of major cities. Istanbul holds the largest share with a participation rate of 58.2%, offering extensive job opportunities due to being an economic center. According to the research results, in terms of educational level, bachelor's degree holders represent the highest share at 58.2%. Associate degree holders follow with 25%, while master's degree holders are represented at 9.5%. The proportion of doctorate graduates is quite low at 0.6%. In terms of distribution by departments, graduates in engineering and computer science are prominent. Computer engineering holds the highest percentage due to demand in the digitalization and technology sectors. Business and economics departments also have significant shares in the job market. Regarding skills, Microsoft Office, AutoCAD, Excel, C#, and Adobe Photoshop are among the most common competencies. Technical and programming skills include HTML, SQL, Python, and JavaScript. It is observed that the vast majority of applicants (%99.7) were not hired, with only %0.3 being hired. Distribution by graduation years shows that the highest graduation rates occurred between 2015 and 2020, but there was a decline after 2021. Overall, this research demonstrates important insights into how big data is used in e-recruitment processes and understanding trends in the labor market. The research findings have been discussed within the framework of the acquired results, and recommendations have been presented to researchers and practitioners.