İstanbul ve Şanlıurfa örneğinde sanayi ve tarım toplumlarında ortaokul öğrencilerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyonları
Motivations of secondary school students in industrial and agricultural societies towards learning science in the example of Istanbul and Şanlıurfa
  1. Tez No: 896708
  2. Yazar: DİLARA MÜŞERREF YÜCEKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN HAMZAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, yaşanılan topluma (sanayi toplumu/ tarım toplumu) göre ortaokul öğrencilerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarının farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Çalışma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul ve Şanlıurfa illerinde bulunan devlet okullarında öğrenim görmekte olan 5,6,7 ve 8.sınıf seviyelerinden birer sınıf olacak şekilde toplam 312 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı“Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği”dir. Verilerin analizi sonucunda, tarım ve sanayi toplumlarında yaşayan öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik motivasyon düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. Tarım toplumunda yaşayan ortaokul öğrencilerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarının, sanayi toplumunda yaşayan ortaokul öğrencilerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarından daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bulgu ışığında, yaşanılan toplumun öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarını etkilediğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine whether secondary school students' motivation toward science learning differ depending on the society they live in (industrial society / agricultural society). The study was carried out in the 2023-2024 academic year with the participation of a total of 312 students, four classes each from the 5th, 6th, 7th and 8th grades, attending public schools in Istanbul and Şanlıurfa provinces. The survey model was used in the research. The data collection tool of the research is“A Questionnaire for Motivation toward Science Learning”. As a result of the data analysis, it was found that there was a significant difference between the motivation levels of students living in agricultural and industrial societies towards learning science. It was determined that the motivation of secondary school students living in an agricultural society to learn science was higher than the motivation of secondary school students living in an industrial society. In light of this finding, it is possible to say that the society students live in affects their motivation towards learning science.