İşletmelerde değer zinciri analizi: Erbaa salamura asma yaprağı işleme ve paketleme sektörü örneği
Value chain analysis in enterprises: The case of brined grape leaf processing and packaging sector in Erbaa
- Tez No: 896710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN IRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmanın amacı, tarımsal değer zincirini açıklayarak asma yaprağı işleme ve paketleme sektöründe hammadde temininden satış sonrası hizmetlere kadar tüm faaliyetleri ortaya koymak ve her bir faaliyet için değer yaratmak amacıyla uygulanan stratejileri belirlemektir. Bu doğrultuda, Tokat ili Erbaa ilçesinde faaliyet gösteren asma yaprağı işleme ve paketleme firmalarının değer zinciri analizi yöntemi ile incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak, nitel araştırma yöntemlerinden çoklu vaka analizi yöntemi kullanılmış, Erbaa'da faaliyet gösteren asma yaprağı işleme ve paketleme üreticisi en büyük ölçekli beş firmadan veriler elde edilmiştir. Firmalarla yapılan mülakatlar sonucunda, değer zinciri kapsamında en önemli bulgunun hammadde olduğu tespit edilmiştir. Erbaa Salamura Asma Yaprağı, Türkiye genelinde yüksek bilinirliğe sahip olup, coğrafi işaret tescili ile koruma altına alınmış bir üründür. Bu bağlamda, bölgedeki üretici firmaların değer yaratma stratejilerini, bu rekabetçi avantaj etrafında şekillendirmeye odaklandıkları tespit edilmiştir. Bu çalışmada, Erbaa salamura asma yaprağı üretici firmalarının değer yaratma stratejileri incelenmiştir. Araştırma sonucunda, değer oluşturan stratejilerin Kaynaklara Dayalı Yaklaşım ile açıklanabileceği görülmüştür. Bu bulgular, firmaların stratejik planlamalarına ve uzun vadeli rekabet avantajı elde etmelerine katkı sağlayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to explain the agricultural value chain by revealing all activities from raw material procurement to post-sales services in the vine leaf processing and packaging sector and to determine the strategies applied for each activity to create value. In this context, the study aims to analyze the value chain of vine leaf processing and packaging companies operating in the Erbaa district of Tokat province. In line with the purpose of the research, data were collected from the five largest-scale grape leaf producer companies operating in Erbaa using semi-structured interviews, one of the qualitative research methods. As a result of the interviews with these companies, it was determined that the most important finding within the scope of the value chain is the raw material, Erbaa Narince Grape Leaf, and the fact that the production process is carried out manually. Erbaa Narince Grape Leaf is a well-known and geographically indicated vine leaf throughout Turkey. Therefore, it has been understood that the manufacturing companies in the region focus on building their value strategies around this competitive advantage. In this study, the value creation strategies of Erbaa brined grape leaf producer companies were examined. As a result of the research, it was found that the value-creating strategies can be explained by the Resource-Based Approach. These findings are of a nature that will contribute to the strategic planning of companies and to achieving long-term competitive advantage.