60-72 aylık çocukların bilime yönelik motivasyonları ile örüntü becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between 60-72 months children's motivations towards science and patterning skills
  1. Tez No: 896711
  2. Yazar: PAKİZE MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN UYANIK AKTULUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Temel kavram ve becerilerin kazanıldığı okul öncesi dönemde; fen ve matematik gibi temel bilim alanlarına olan ilgi, merak ve motivasyon çocukların bu bilim alanlarına ilişkin kavram ve becerileri erken yaşlardan itibaren kazanmalarını beraberinde getirmektedir. Bu kapsamda çalışmanın temel amacı; 60-72 aylık çocukların bilime yönelik motivasyonları ile örüntü becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda okul öncesi dönem çocuklarının bilime yönelik motivasyonları ile örüntü becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek için, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında;“Genel Bilgi Formu”,“Çocukların Bilime Yönelik Motivasyonları: Öğretmen Değerlendirme Ölçeği-ÇOBİM”, ve“Okul Öncesi Matematiksel Örüntü Becerileri Testi”kullanılmıştır. Örneklemde yer alan 401 okul öncesi çocuğundan elde edilen verilerin analizinde, bilime yönelik motivasyon ile örüntü becerileri arasındaki ilişkinin düzeyini ve yönünü belirlemek için Çoklu Regresyon Analizi, cinsiyetin bu beceriler üzerideki etkisini ortaya koymak amacıyla tek yönlü çok değişkenli varyans analizi (tek yönlü MANOVA) kullanılmıştır. Ayrıca cinsiyet ve anne-baba öğrenim düzeyi açısından ilişkisi için yine Pearson Korelesyon Testi uygulanmıştır. Veri analizi sonucu elde edilen bulgular ışığında; çocukların bilime yönelik motivasyonunun, matematiksel örüntü becerileri ile pozitif ve anlamlı ilişkiler sergilediği, bilime yönelik motivasyonun çocukların matematiksel örüntü becerilerini yordadığı belirlenmiştir. Aynı zamanda, çocukların bilime yönelik motivasyonu ile matematiksel örüntü becerileri arasında cinsiyet, anne öğrenim ve baba öğrenim düzeyleri değişkenlerine göre çoğunlukla anlamlı orta düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca, cinsiyetin çocukların bilime yönelik motivasyonları ve matematiksel örüntü becerileri üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the preschool period, where fundamental concepts and skills are acquired, interest, curiosity, and motivation towards basic science fields such as science and mathematics lead to the acquisition of related concepts and skills from an early age. The primary aim of this study is to examine the relationship between the motivation towards science and patterning skills of children aged 60-72 months. For this purpose, the relational research model, one of the quantitative research methods, was used to investigate the relationship between preschool children's motivation towards science and their patterning skills. In collecting the research data, the“General Information Form,”“Children's Motivation Towards Science: Teacher Assessment Scale,”and the“Preschool Mathematical Patterning Skills Test”were used. Multiple Regression Analysis was used to determine the level and direction of the relationship between motivation towards science and patterning skills in the analysis of data obtained from 401 preschool children included in the sample. One-way multivariate analysis of variance (one-way MANOVA) was employed to reveal the effect of gender on these skills. Additionally, the Pearson Correlation Test was applied to examine the relationship in terms of gender and parental education level. In light of the findings obtained from the data analysis, it was determined that children's motivation towards science is positively and significantly related to their mathematical patterning skills and that motivation towards science significantly predicts children's mathematical patterning skills. It was also found that there is a mostly significant moderate relationship between children's motivation towards science and their mathematical patterning skills concerning the variables of gender, mother's education level, and father's education level. Moreover, it was determined that gender does not have a significant effect on children's motivation towards science and their mathematical patterning skills.