Sürdürülebilir ekonomi büyüme ve kalkınma ile yalın üretim ilişkisi: Halı firması örneği
The relationship between sustainable economic growth and development and lean production: The case of a carpet company
- Tez No: 896726
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KÖSE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınmanın sağlanması tüm ülkelerin en temel amaçlarından birisidir. Teknoloji ekonomik büyümenin belirleyicilerinden birisi olup zaman içinde daha fazla önem arz etmeye başlamıştır. Özellikle 1900'lü yılların başında tarım yoğun ekonomiden sanayi yoğun üretim anlayışına geçişle birlikte teknoloji temel belirleyicilerden biri haline gelmiştir. 1900'lü yıllarda uygulanmakta olan Fordist üretim yöntemi de zaman içinde yerini daha fazla rekabet ve maliyet avantajı sağlayan yalın üretim sistemlerine bırakmıştır. Bu çalışmanın amacı yalın üretim tekniklerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin örnek model üzerinden açıklanmasıdır. Örnek model incelemesi sonucu yalın üretim sistemlerinin firmaların maliyet azalışı, verimlilik ve kalite artışı yanı sıra atık miktarında da azalışa neden olduğu sonucuna varılmıştır. Yalın üretim sistemlerinin firmaya sunmuş olduğu avantajların uzun vadede ekonomik büyümeye olumlu katkı sunacağı sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimler: Ekonomik Büyüme ve Kalkınma, Teknolojik Gelişme, Yalın Üretim, Verimlilik
Özet (Çeviri)
Sustainable economic growth and development is one of the most fundamental goals of all countries. Technology is one of the determinants of economic growth and has become more important over time. Especially with the transition from an agriculturally intensive economy to an industrially intensive production approach in the early 1900s, technology has become one of the fundamental determinants. The Fordist production method, which was implemented in the 1900s, has also given way to lean production systems that provide more competition and cost advantage over time. The purpose of this study is to explain the effect of lean production techniques on economic growth through a sample model. As a result of the sample model examination, it has been concluded that lean production systems cause companies to reduce costs, increase productivity and quality, as well as reduce waste. It has been concluded that the advantages offered by lean production systems to the company will contribute positively to economic growth in the long term.