A study on place identity and placelessness on the backside of the İzmir-Alsancak port using environmental perception approach
Çevresel algı yaklaşımı kullanılarak İzmir-Alsancak liman arkasında yer kimliği ve yersizlik üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 896743
  2. Yazar: TUĞÇE BOZAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde, küresel dinamikler ve mevcut planlama anlayışı ile üretilen kentsel alanlarda hem fiziksel hem de sosyal problemler son zamanlarda artış göstermektedir. Bu üretimler birey, toplum ve kent ilişkisini olumsuz etkilemekte, yerlerde kimlik, aidiyet, bağlanma sorunları ortaya çıkarmakta, tekdüze yerler üreterek yerlerin ruhunu ve anlamını yok etmektedir. İzmir kenti bu neoliberal anlayışlar sonucu parçalı projeler ile köklü dönüşümlere maruz kalmaktadır. Bu çalışmanın yürütüldüğü bölge olan İzmir Liman Arkası, İzmir Yeni Kent Merkezi projesinin gökdelen formundaki yapılaşmasına maruz kalmış, endüstri mirasına sahip bir çöküntü bölgedir. Bu çalışmanın amacı, İzmir Liman Arkası bölgesi için değişim ve dönüşüm süreçlerini inceleyerek, yerel halkın algısında yer kimliğini ve yersizlik unsurlarını araştırmak ve böylece küresel politikalar ve mevcut planlama sürecine bir eleştiri getirmektir.
Özet (Çeviri)
As a result of today's planning approach and global policies, the relationship between the city and people is weakening. With the weakening of this relationship, unhealthy growing cities are exposed to socio-physical problems. The lack of a human and community-oriented planning approach leads to similar productions for a certain group and problems of identity, belonging and, attachment emerge in these places. To avoid the emergence of these problems, it is necessary to seek solutions by focusing on the most fundamental for cities, that is, people, human perception, place, and place identity. The Backside of Alsancak Port is a district where examples of deindustrialization, urban entrepreneurship, and gentrification have been observed. The aim of this study is to investigate the place identity and placelessness with user perception in Backside of Port. Thus, the strengths and opportunities of the district will be explored, and its weaknesses and threats will be examined.