Uzak ve sanal laboratuvarin öğrencilerin akademik başarilarina ve uygulama becerilerine etkisi
The effect of remote and virtual laboratories on students' academic achievement and practice skills
- Tez No: 896759
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. HALİL İBRAHİM AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Doğal afetler, Koronavirüs Hastalığı 2019 (COVID-19) salgını ve savaşlar gibi çeşitli acil durumlar nedeniyle yüz yüze eğitim durmuş ve eğitim kurumlarının programları, eğitimin devamını sağlamak için uzaktan eğitime kaymıştır. Akademik kurumların karşılaştığı zorluklardan biri de laboratuvar derslerini uzaktan öğretmenin zorluğu ve laboratuvar derslerini uzaktan öğretmenin öğrenci başarısını olumsuz etkilemesverme riskidir. Bu çalışmanın amacı, Sunucu-istemci mimarisini kullanarak web tabanlı uzak laboratuvar sistem tasarlamak ve uygulamak, Libya'nın Trablus kentindeki Elektronik Teknolojileri Koleji'nde gömülü sistemler dersi için tasarlanan uzak laboratuvar uygulamasının etkisini incelemektir. Deneysel çalışma, gömülü sistemler öğrencilerinin rastgele üç gruba ayrıldığı, sadece son test kontrol gruplu bir araştırma tasarımı kullanılarak yürütülmüştür. Birinci grup, uzaktan laboratuvarı kullanarak yedi deneyi uzaktan gerçekleştirmiştir. Buna karşılık, ikinci grup aynı deneyleri sanal laboratuvarı (Tinkercad sistemi) kullanarak gerçekleştirmiş, kontrol grubu ise aynı deneyleri üniversite laboratuvarında yapmıştır. Öğrencilerin akademik performansı özetleyici ve biçimlendirici değerlendirme yaklaşımlarının bir kombinasyonu kullanılarak değerlendirilmiş, ayrıca öğrencilerin problem çözme ve yaratıcı düşünme becerileri Lisans Eğitiminde Öğretimin Değerlendirilmesi (Valid Assessment of Learning in Undergraduate Education VALUE) rubrik yaklaşımı kullanılarak değerlendirilmiştir. Veriler Varyans Analizi (ANOVA) testi kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiş, sonuçlar üç yöntem arasında akademik başarı, problem çözme ve yaratıcı düşünme becerileri üzerindeki etkileri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Araştırma sonuçlarına göre araştırma hipotezlerinin geçerliliğini kanıtlamıştır: Uzak Laboratuvar hem yüz yüze hem de sanal laboratuvar kadar başarılı bir çözüm sunmuştur
Özet (Çeviri)
Due to various emergency circumstances, such as natural disasters, the Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) pandemic, and wars, face-to-face learning stopped, and educational institutions' programs shifted to distance learning to ensure the continuation of study. One of the challenges facing academic institutions is the difficulty of teaching laboratory courses remotely and the risks of teaching laboratory courses remotely hurting student achievement. This study aims to design and implement a web-based system for a remote laboratory using the Anvil framework and a server-client architecture, to cover laboratory experiments for embedded systems at the College of Electronic Technologies in Tripoli, Libya, and to study the possibility of the remote laboratory and the virtual laboratory being alternative and effective solutions for the traditional laboratory when the face-to-face study stops. The experimental study was conducted using a posttest only control group research design, where embedded systems students were randomly separated into three groups. The first group conducted seven experiments remotely using the remote laboratory. In contrast, the second group performed the same experiments using the virtual laboratory (Tinkercad system), and the control group conducted the same experiments in the college laboratory. The student's academic performance was evaluated using a combination of summative and formative assessments approaches, also, student's problem-solving and creative thinking skills was evaluated using Valid Assessment of Learning in Undergraduate Education (VALUE) rubrics approach. Data was statistically analyzed using Analysis of Variance (ANOVA) test, the results indicated no statistically significant differences between the three methods regarding their impact on their academic achievement, problem-solving, and creative thinking skills. The research results proved the validity of the research hypotheses, which can be summarized as follows: When distance learning stops, the use of both the remote laboratory and the virtual laboratory is an alternative and successful solution.