Kar payı verimlerinin hisse senedi performans seviyesine etkisinin portföy yaklaşımı açısından analizi
The Analysis of dividend yields effect on stock performance level for the portfolio approach
- Tez No: 89677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN SEVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ KAR PAYI VERİMLERİNİN HİSSE SENEDİ PERFORMANS SEVİYESİNE ETKİSİNİN PORTFÖY YAKLAŞIMI AÇISINDAN ANALİZİ Mehmet Şen İşletme Anabilim Dab Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsfl,Mayıs 1999 Danışman:Doç.Dr.Gfiven Sevil Hisse senedi yatırım kararının verilmesi aşamasında geleceğe ilişkin beklenen getirilerin belirsiz olması yatırımcılar açısından, söz konusu kararın başlıca güçlüğünü oluşturmaktadır. Yapılan çalışmada, hisse senetlerine ilişkin kar payı miktarları ve hisse senedi fiyatı arasındaki ilişkinin bir ifadesi olarak kar payı verimlerinin.bir karar kriteri olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği konusu incelenmiştir. Bu amaçla yıllar itibarıyla, çalışmada belirtilen varsayımlara uygun olan her bir hisse senedinin aylık kar payı verimleri hesaplanmıştır. Aylık kar payı verimlerinden hareketle.yüksek kar payı verimli hisse senetlerinden düşük kar payı verimli hisse senetlerine doğru portföy grupları oluşturulmuştur. Oluşturulan portföy gruplarının getiri ve risk seviyelerinden hareketle performans seviyeleri tespit edilmiştir. Sonuçta, yüksek kar payı verimine sahip hisse senetlerinden oluşturulan portföy gruplarının düşük kar payı verimine sahip hisse senetlerinden oluşturulan portföy gruplarına kıyasla daha yüksek performans sergiledikleri görülmüştür. Elde edilen bu bulgudan hareketle"kar payı verimlerinin uzun vadede sabitlenme eğiliminde oldukları* varsayımına dayanarak.her bir hisse senedi için 1990-1997 döneminde hesaplanmış olan aylık kar payı verimlerinin dönemsel ortalamaları hesaplanmış ve bulunan değerlere göre hisse senetleri kar payı verimlerineIll göre sıralanarak portföyler oluşturulmuştur. Takip eden yıl bu portföy gruplarına yatırım yapıldığı varsayılarak oluşturulan bu portföy gruplarından elde edilen sonuçta.geçmişe dönük olarak elde ettiğimiz sonuçla aynı olmuştur. Elde edilen bu sonuçlar kar payı vehmlerinin.hisse senedi yatırımlarında bir karar kriteri olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Mehmet Şen İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü,Mayıs 1999 Danışman:Doc.Dr.Güven Sevil Because of uncertain gains the investors behave as undecide on the base of stock investment decision making. On the studying this difficulty was taken into consideration.dividend yield,as the term of relation between dividend and stock price is investigated. For that resons.according to assumptions determined in the study, dividend yield was calculated monthly. From hight dividend yield stck to low dividend yield stock stock portfolio groups were being established from the monthly dividend yield.The established portfolio groups'performance level was being set.As a result it was seen that the portfolio groups which contains hight dividend yield stocks has a greater performance than the portfolio groups which contains low dividend yield stock.For each stock monthly dividend yield calculated on the term of 1990-1 997, calculated avarage in a period of the time and the portfolios were being established according to the found values. The stock were arranged according to the dividend yield. Results which found show that dividend yield can be used as a decision criterion on the stock investmen