Toplum 5.0 dönüşümünde halkla ilişkiler mesleği ve uygulayıcı rolleri
Public relations profession and its implementing roles in the Society 5.0 transformation
- Tez No: 896813
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ALİKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Toplumun evrimleşme sürecinde, avcı-toplayıcı toplumdan başlayarak tarım, sanayi, bilgi toplumu ve en sonunda süper akıllı toplum aşamaları ortaya çıkmaktadır. Süper akıllı toplum, ekonomik kalkınmayı insan odaklı bir yapı olarak tanımlanmaktadır. Aynı zamanda toplumsal ve çevresel sorunların çözümüyle dengelemektedir. Toplum 5.0 dönüşümü bağlamında halkla ilişkiler mesleği ve uygulayıcı rollerini incelemeyi amaçlamaktadır. Toplumun evrim sürecindeki aşamalarından başlayarak, avcı-toplayıcı toplumdan tarım, sanayi, bilgi toplumu ve son olarak süper akıllı toplum evresine geçiş, toplumun teknolojik, ekonomik ve sosyal yapıları üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Toplum 5.0 kavramı, insanı merkeze alarak toplumsal yapı içerisindeki dönüşümleri temsil eden bir bakış açısı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kavram, gelişen teknoloji, dijitalleşme, yapay zekâ, nesnelerin interneti ve sürdürülebilirlik gibi faktörleri içermektedir. İnsan odaklı Toplum 5.0, bireylerin, toplulukların ve en-düstrilerin bu teknolojik değişimlere uyum sağlamalarını amaçlayarak, toplumun refahını ve gelişimini arttırmayı hedeflemektedir. Halkla ilişkiler mesleği ve uygulayıcıları, dönüşüm sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Halkla ilişkiler uygula-yıcıları, organizasyonlar ile çeşitli paydaşları arasında iletişim kurmayı ve ilişkileri yönetmeyi amaçlamaktadır. Bu tez, Toplum 5.0'nin beklentileri ve halkla ilişkilerin bu dönüşümdeki rolü üzerine odaklanarak, halkla ilişkiler mesleğinin evrimini ve uygulayıcı rollerini derinlemesine incelemektedir. Tezin metodolojisi, literatür taraması, , uzman görüşleri ve yapılandırılmış görüşme yöntemini içermektedir. Çalışmanın amacı, Toplum 5.0 dönüşümünde halkla ilişkiler mesleğinin stratejik önemini anlamak ve bu mesleğin uygulayıcı rollerinin toplumsal dönü-şümdeki etkilerini değerlendirmektir. Elde edilen bulgular hem akademik literatüre katkı sağlamak hem de halkla ilişkiler sektörüne ve uygulayıcılarına, pratik öneriler sunmak adına kullanılacaktır. Toplum 5.0 dönüşümü, halkla ilişkiler mesleğinde ve uygulayıcı rollerinde önemli değişikliklere yol açmaktadır. Bu dönüşüm, halkla ilişkiler uzmanlarının daha teknoloji odaklı, veri odaklı ve proaktif bir yaklaşım benimsemelerini gerektirmektedir. Yapay zekâ, büyük veri analitiği ve dijital pazarlama gibi yeni araçlar ve teknikler mesleki pratiklerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu durum, uzmanların rolünü daha yenilikçi, etkileşim odaklı ve stratejik hale getirmektedir. Ancak, bu dönüşüm beraberinde belirsizlikleri ve endişeleri de getirmektedir. Gelecekteki dönüşümlere uyum sağlamak için halkla ilişkiler uzmanlarının sürekli olarak yeni beceriler edinmesi ve değişen trendlere hızla adapte olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In the process of societal evolution, stages from hunter-gatherer societies to agricultural, industrial, information societies, and finally the super-intelligent soci-ety emerge. The super-intelligent society is defined as a structure focused on hu-man-centered economic development, balanced by addressing social and environ-mental issues. In the context of Society 5.0 transformation, this study aims to exam-ine the profession of public relations and the roles of its practitioners. Starting from the stages of societal evolution, the transition from hunter-gatherer societies to ag-ricultural, industrial, information societies, and finally to the super-intelligent society is researched for its impacts on the technological, economic, and social struc-tures of society. The concept of Society 5.0 emerges as a perspective representing transformations within the social structure, with a focus on human-centricity. This concept includes factors such as advancing technology, digitalization, artificial intelligence, the In-ternet of Things, and sustainability. Human-centered Society 5.0 aims to enhance the welfare and development of society by ensuring that individuals, communities, and industries adapt to these technological changes. Public relations professionals play a significant role in this transformation process. Public relations practitioners aim to establish communication and manage relationships between organizations and various stakeholders. This thesis focuses on the expectations of Society 5.0 and the role of public rela-tions in this transformation, deeply examining the evolution of the public relations profession and the roles of its practitioners. The methodology of the thesis includes a literature review, expert opinions, and structured interviews. The purpose of this study is to understand the strategic importance of the public relations profession in the Society 5.0 transformation and to evaluate the impact of practitioners' roles on social transformation. The findings will be used to contribute to the academic literature and to provide practical recommendations to the public relations sector and its practitioners. The Society 5.0 transformation leads to significant changes in the public relations profession and the roles of practitioners. This transformation requires public rela-tions experts to adopt a more technology-oriented, data-driven, and proactive ap-proach. New tools and techniques such as artificial intelligence, big data analytics, and digital marketing are widely used in professional practices. This situation makes the roles of professionals more innovative, interaction-focused, and strategic. However, this transformation also brings uncertainties and concerns. To adapt to future transformations, public relations experts need to continuously acquire new skills and rapidly adapt to changing trends.