Evlilikte bağlanma yaralarının anne-baba bebek bağlanması üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of marital attachment wounds on mother-father infant attachment
  1. Tez No: 896848
  2. Yazar: AYŞE KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Evlilik kurumu, bireysel olduğu kadar kanunlarla da güvence altına alınmış toplumsal bir yapıdır. Evlilik ilişkileri ve yapıları, toplumların tarihsel gelişiminden, değişen gelenek ve göreneklerinden, sosyo-ekonomik durumundan ve toplumun kültüründen etkilenir. Evlilik, toplumun temel yapı taşlarından biri olup, bireylerin psikolojik ve sosyal hayatlarında önemli bir rol oynamaktadır. Kadın ve erkek arasında kurulan bu sosyal kurum, çiftlerin duygusal, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamada merkezi bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı evlilikte bağlanma yaralarının anne-baba ve bebek bağlanması üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu çalışma, betimsel bir araştırma tasarımını takip eden ve ilişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilen bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde yaşayan ve 18-60 yaş aralığındaki evli bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu evren içerisinden seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 204 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği ve Evlilikte Bağlanma Yaralanmaları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi için nicel veri analiz programlarında SPSS 24 kullanılmıştır. Katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, evlilik yılı ve evlilik türü değişkenleri bağlamında ebeveynlerin bağlanma yaralanmalarını değerlendirmek için, verilerin normal dağıldığı belirlenmiştir. Bu bakımdan analizlerde parametrik istatistiksel tekniklerden bağımsız örneklem t testi, ANOVA testi ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda anne-bebek bağlanma ve evlilikte bağlanma yaraları bakımından, sosyo ekonomik düzeye göre anlamlı farklılık meydana geldiği belirlenmiştir. sosyo ekonomik düzeyi orta ve iyi olan katılımcıların kötü olanlara göre anne bebek bağlanma ölçeği puanlarının daha yüksek düzeyde gerçekleştiği tespit edilmiştir. Anne-bebek bağlanma ve evlilikte bağlanma yaraları bakımından evlilik süresine göre farklılık meyana gelmediği belirlenmiştir. görücü usulü ile istemeyerek evlenen katılımcıların evlilikte bağlanma yaralarının severek ve flört ederek evlenenlere ve görücü usulü ile isteyerek evlenenlere göre daha yüksek düzeyde gerçekleştiği görülmüştür. Ayrıca evlilikte bağlanma yaralarının artmasına karşılık anne bebek bağlanma puanlarında azalma meydana geldiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The institution of marriage is a social structure secured by law as well as an individual one. Marriage relationships and structures are affected by the historical development of societies, changing traditions and customs, socio-economic status and culture of the society. Marriage is one of the basic building blocks of society and plays an important role in the psychological and social lives of individuals. This social institution established between men and women has a central place in meeting the emotional, psychological and social needs of couples. The aim of this study is to examine the effect of marital attachment wounds on parental and infant attachment. This study is a research that follows a descriptive research design and is carried out with the relational survey model. The population of the study consists of married individuals between the ages of 18-60 living in Istanbul. The sample of the study consists of 204 participants determined by random sampling method from this universe. Personal Information Form, Mother-Infant Attachment Scale and Marital Attachment Injury Scale were used to collect data. For the analysis of the research data, SPSS 24 was used in quantitative data analysis programmes. In order to evaluate the attachment injuries of parents in the context of gender, age, education level, income level, year of marriage and marriage type variables of the participants, it was determined that the data were normally distributed. In this respect, independent sample t test, ANOVA test and correlation analyses were used in the analyses from parametric statistical techniques. As a result of the research, it was determined that there was a significant difference in terms of mother-infant attachment and marital attachment wounds according to socio-economic level. It was determined that participants with medium and good socio-economic level had higher mother-infant attachment scale scores than those with poor socio-economic level. It was determined that there was no difference in terms of mother-infant attachment and marital attachment wounds according to the duration of marriage. It was seen that the marital attachment wounds of the participants who were married involuntarily through arranged marriages were at a higher level than those who were married lovingly and flirtingly and those who were married willingly through arranged marriages. In addition, it was concluded that there was a decrease in mother-infant attachment scores in response to the increase in marital attachment wounds.