Neoliberal authoritarianism and precarization of physicians: Physician immigration from Türkiye
Neoliberal otoriterlik ve hekimlerin güvencesizleşmesi: Türkiye'den hekim göçü
  1. Tez No: 896857
  2. Yazar: NAZLI ÖZEKİCİ EMİRÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASRET DİKİCİ BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de uygulanan neoliberal otoriter ve popülist politikaların, hekim göçünün ana nedenleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Hekimlerin örneklem olarak seçilmesindeki esas neden Türkiye'den göç eden meslek grupları arasındaki en yüksek düzeye sahip olmalarıdır. Bu bağlamda, son yirmi yılda ekonomik güvenlik, sosyal statü ve siyasi faillik açısından sürekli olarak zayıflatılmış bir meslek grubu olarak Türkiye'deki hekimlere odaklanılmıştır. Çalışmada öncelikle neoliberal popülizm ve neoliberal otoriterlik kavramları tanıtılmıştır. Daha sonra Türkiye'deki sağlık politikaları kronolojik olarak özetlenmiştir. Ardından güvencesizleştirme kavramı ile ilgili tartışmalar genelde meslek özelde hekim sosyolojisi üzerinden paylaşılmıştır. Ayrıca hekimlerin proleterleşmesine yönelik literatüre yer verilmiştir. Teorik çerçevenin oluşturulmasının ardından Türkiye'de güvencesizleştirmeye neden olan sağlık emek gücündeki değişimler paylaşılmış, mevcut değişimler bu araştırmaya katılım gösteren hekimlerin söylemleriyle örneklendirilmiştir. Bulgular bölümünde katılımcılar hakkında bilgi paylaşılarak hekimlerin göçünün nedenleri araştırılmıştır. Araştırma amacına uyumlu biçimde ve nitel yöntem ile sürdürülen çalışma yurtdışına göç eden veya etmek üzere olan 35 hekimin katılımıyla yürütülmüştür. Katılımcılara, daha önce hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formunda yer alan sorular yöneltilerek derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Görüşmede edinilen bilgiler, hekimlerin deneyimlerini ve algılarını daha iyi anlamak için tematik analiz yönteminden de yararlanarak söylem analizine tabi tutulmuştur. Araştırma, Türkiye'deki sağlık sektöründe son yıllarda yaşanan dönüşümleri, özellikle Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın etkilerini ve neoliberal politikaların sağlık sistemi üzerindeki sonuçlarını gözler önüne sermektedir. Bu politikaların sonucunda, hekimler arasında çalışma koşulları hızla kötüleşmiş, iş güvencesi azalmış ve sağlık hizmetlerinin sunumu zorlaşmıştır. Araştırma sonuçları, hekimlerin göç eğilimlerinin temel olarak ekonomik ve siyasi sebeplere dayandığını ve neoliberal otoriter politikaların sağlık sektöründeki çalışma koşullarını olumsuz etkilediğini göstermektedir. Ayrıca hekimlerin göçünün karmaşık bir etkileşim olduğu ve bu sürecin maddi nedenlerin yanı sıra ideolojik, kültürel, politik ve mesleki faktörlere de bağlı olduğu anlaşılmıştır. Tematik analiz aracılığıyla hekimlerin göç nedenleri maddeler halinde ve ayrıntılı olarak sıralanmıştır. Bu araştırmanın özgün değer ifade etmesi nedeniyle literatüre katkı sunması beklenmektedir. Ayrıca sağlık sektörünü ve toplumu ayakta tutan hekimlerin maruz kaldığı sorunları ve zorlukları vurgulayarak, politika yapıcılarına ve topluma sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliği ve kalitesi konusunda daha fazla farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the impact of neoliberal authoritarian and populist policies in Türkiye on the main causes of physician immigration. The main reason for choosing physicians as the sample is that they have the highest level of immigration from Türkiye among the professional groups. In this context, the focus is on physicians in Türkiye as a professional group that has been continuously undermined in terms of economic security, social status and political agency over the last two decades. The study first introduces the concepts of neoliberal populism and neoliberal authoritarianism. Then the health policies in Türkiye are summarized chronologically. Then, discussions on the concept of precarization are shared through the sociology of the profession in general and physicians in particular. In addition, the literature on the proletarianization of physicians is included. Following the theoretical framework, the changes in the health labor force in Türkiye that led to precarization are shared and the current changes are exemplified through the discourses of the physicians participating in this research. In the findings section, information about the participants was shared and the reasons for the immigration of physicians were investigated. The study, which was conducted with a qualitative method in line with the purpose of the research, was conducted with the participation of 35 physicians who migrated or are about to migrate abroad. In-depth interviews were conducted with the participants by asking them the questions in the semi-structured interview form prepared beforehand. The information obtained in the interview was subjected to discourse analysis using thematic analysis method to better understand the experiences and perceptions of the physicians. The research reveals the transformations in the health sector in Türkiye in recent years, especially the effects of the Health Transformation Program and the consequences of neoliberal policies on the health system. As a result of these policies, working conditions among physicians have deteriorated rapidly, job security has decreased and the delivery of health services has become more difficult. The results of the research show that physicians' immigration tendencies are mainly based on economic and political reasons and that neoliberal authoritarian policies negatively affect working conditions in the health sector. It is also understood that physicians' immigration is a complex interaction and that this process depends on ideological, cultural, political and professional factors in addition to material reasons. Through thematic analysis, the reasons for physicians' immigration are listed in items and in detail. This research is expected to contribute to the literature due to its original value. It also aims to raise greater awareness among policy makers and the public on the sustainability and quality of healthcare services by highlighting the problems and challenges faced by physicians who sustain the healthcare sector and society.