2024 fen bilimleri dersi öğretim programı hakkında öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Investigating teachers' views on the 2024 science course program
- Tez No: 896856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
2024 Fen Bilimleri Dersi Öğretim programına ilişkin öğretmen görüşlerinin belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile belirlenen 2024-2025 eğitim öğretim yılında farklı bölgelerde bulunan devlet okullarında görev yapan 25 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde, araştırmaya katılan öğretmenler genel olarak programda bilim kültürünün ve değerlerin yer almasını olumlu bulmuşlardır. Öğrenme çıktılarının sayısının azalmasını, konularda sadeleşmeye gidilmesinin öğretim programının tam olarak uygulanmasına imkân vereceğini belirtmişlerdir. Farklı ölçme ve değerlendirme tekniklerinin çeşitlendirilmesi ile daha çok süreç temelli değerlendirmenin ön planda olmasını olumlu olarak belirtirken kalabalık öğrenci gruplarının olduğu sınıflarda bireysel farklılıkları dikkate alarak süreç odaklı değerlendirme yapılmasının zaman alacağını ve zor olacağını belirtmişlerdir. Öğretmenler programı uygulayabilmek için ders kitaplarını öğretim programı ile uyumlu bulurken, programa uygun bir öğretim süreci için laboratuvar ve malzeme açısından okulların yetersiz olduğunu ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
It has been conducted to determine Science teachers' views on the 2024 Science Course program. In the study, a basic qualitative research design was used. The study group of the research consists of 25 science teachers working in public schools located in different regions during the 2024-2025 academic year, determined by the criterion sampling method, one of the purposive sampling methods. The data were collected through semi-structured interviews. The content analysis method was used in the analysis of the research data. When the research results were examined, the teachers participating in the study generally found the inclusion of scientific culture and values in the program to be positive. They stated that reducing the number of learning outcomes and simplifying the topics would allow for the full implementation of the curriculum. While they positively noted the diversification of different measurement and evaluation techniques and the prominence of more process-based evaluations, they mentioned that in classes with large student groups, considering individual differences for process-oriented evaluations would be time-consuming and difficult. While teachers find the textbooks compatible with the curriculum, they have stated that the schools are insufficient in terms of laboratories and materials for a curriculum-compliant teaching process.