Measuring the quality of banking regulation and supervision and its relevance for inflation in transition countries
Banka denetim ve gözetiminin ölçümü ve geçiş ekonomilerinde enflasyonla ilişkisi
- Tez No: 89686
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLİN NEYAPTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET BANKA DENETİM VE GÖZETİMİNİN ÖLÇÜMÜ VE GEÇİŞ EKONOMİLERİNDE ENFLASYONLA İLİŞKİSİ Dinçer, Nazire Nergiz Master, Ekonomi Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Bilin Neyapti Aralık 1999 Finans sisteminde güveninirliliğin ve stabilitenin sağlanabilmesi için denetim ve gözetim mekanizmalarının iyi çalışıyor olması gerekir. Bu çalışmanın literatüre katkısı iki yönlüdür: birincil olarak, bankaların denetim ve gözetimini sağlamak amacıyla bir banka kanununda mevcut olması gereken araçları ve tekniklerin kalitesini ölçmek üzere bir kriter listesi oluşturulmuştur. İkinci olarak ise, bu kriter listesi kullanılarak, geçiş ekonomilerinin denetim ve gözetimlerinin sistematik karşılaştırılmalarını sağlayacak şekilde kesimler arası (cross-section) ve zaman içindeki değişimlerini açıklayacak banka denetim ve gözetim endeksi (RS) üretilmiştir. Bu endeks ile ölçülen denetim ve gözetim derecesinin enflasyonla ters ilişkili olduğu ve yüksek seviyede merkez bankası bağımsızlığı (hukuksal anlamda) ve piyasa liberalizasyonun iyi denetim ve gözetimle birlikte fiyat istikrarında etkin bir rol oynadığı hipotezi desteklenmiştir. Bu sonuçlar, Cukierman, Webb ve Neyapti (1999) ve Denizer, Melo ve Gelb (1996) makalelerinin bulgularını desteklemekte ve geliştirmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MEASURING THE QUALITY OF BANKING REGULATION AND SUPERVISION AND ITS RELEVANCE FOR INFLATION IN TRANSITION COUNTRIES Dinçer, Nazire Nergiz M.S., Department of Economics Supervisor: Asst, Prof. Bilin Neyapti December 1999 Bank regulation and supervision is essential to maintain confidence and stability in the financial system. The contribution of this study is twofold: primarily, we develop a technique to measure the quality of bank regulation and supervision by identifying the techniques and tools that should exist in a banking law. Secondly, using this measurement criteria, we form an index of banking regulation and supervision (RS) in a manner that allows systematic comparisons. We then use this index to document and quantify the cross-sectional and over time variation in the quality of RS in transition economies. This empirical findings support our hypothesis that regulation and supervision is negatively associated with inflation; and good regulation and supervision along with a high level of legal central bank independence and liberalization has a significant effect on price stability. Results not only confirm the studies of Cukierman, Webb and Neyapti (1999) and Melo, Denizer and Gelb (1996), but also modifies them by incorporating an additional institutional dimension. in