Çevrimiçi otel değerlendirme yorumları için transformatör tabanlı duygu analizi çerçevesi
Transformer-based sentiment analysis framework for online hotel reviews
  1. Tez No: 896868
  2. Yazar: FIQI AMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Konaklama sektörünün dinamik ve gelişen dünyasında müşteri deneyimini anlamak ve geliştirmek önemlidir. Bu çalışma, otellerde müşteri deneyimini en son teknolojilerden yararlanarak değerlendirmek için yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Kapsamlı bir otel değerlendirme veri kümesini inceleyerek, metinsel verilerden incelikli duyguları ve içgörüleri çıkarmak için gelişmiş doğal dil işleme teknikleri kullanılmaktadır. Metodoloji, müşteri incelemelerindeki karmaşıklıkları ve bağlamsal nüansları yakalamak için BERT, DistilBERT, RoBERTa, Electra ve GPT-2 gibi son teknoloji transformatör modellerini içermektedir. Transformatör tabanlı çerçevenin etkinliğini göstermek için TripAdvisor'dan toplanan özel bir inceleme ile veri kümesi üzerinde kapsamlı deneyler yapılmıştır. Ayrıca, önerilen transformatör tabanlı çerçevenin üstün performansını kanıtlamak için IMDb, SST-1, SST-2 ve MR gibi yaygın olarak kullanılan veri kümeleri de değerlendirilmiştir. Deneysel sonuçlar, transformatör modellerinin, özellikle sınıf dengesi koşulları altında, olumlu veya olumsuz incelemeleri %98 ve üzeri bir doğrulukla tanımada başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the dynamic and evolving realm of the hospitality industry, it is imperative to comprehend and enhance the customer experience. This work introduces an innovative approach, powered by transformer models, to evaluate customer experience in hotels by leveraging state-of-the-art technologies. Through the examination of an extensive corpus of hotel reviews, this research employs advanced natural language processing techniques to extract nuanced sentiments and insights from textual data. The methodology involves the application of cutting-edge transformer models, including BERT, DistilBERT, RoBERTa, Electra, and GPT-2, to capture the intricacies and contextual nuances embedded within customer reviews. To showcase the effectiveness of the transformer-based framework, comprehensive experiments are conducted on a specialized review dataset gathered from TripAdvisor. Additionally, widely-utilized datasets such as IMDb, SST-1, SST-2, and MR are assessed to substantiate the superior performance of the proposed transformer-based framework with the state-of-the-art studies. The experimental results demonstrate the capability of transformer models to achieve an accuracy of 98% and above in recognizing aspect-based reviews as either positive or negative, especially under class balance conditions.