Türk televizyon dizilerinde gelenek ve modernlik çatışması: 'Kızılcık Şerbeti' ve 'Yalı Çapkını' örnekleri
The conflict of tradition and modernity in Turkish television series: The examples of 'Kizilcik Şerbeti' and 'Yali Çapkini'
- Tez No: 896876
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Gelenek ve modernite, toplumların kültürel ve sosyal yapılarının şekillenmesinde önemli rol oynayan iki güçlü etkendir. Bu iki kavram arasındaki çatışma, dünya genelinde hemen hemen her toplumda gözlemlenebilir. Ve bu durum bireylerin, ailelerin ve toplumların değer sistemlerini derinden etkiler. Yönetmenliğini Hakan Kırvavaç'ın yaptığı, senaryosu Melis Civelek'e ait olan 'Kızılcık Şerbeti' dizisinde, modern/seküler kimliğe sahip bir ailenin kızı olan Doğa (Sıla Türkoğlu) ile geleneksel/dindar kimliğe sahip bir ailenin oğlu Fatih (Doğukan Güngör) birbirlerini severler. Sonrasında da bu sevgi evliliği doğurur. Dizi işte bu evlilikle başlayan aileler arasındaki münasebetleri (kavgalar, kargaşalar ve ailelerdeki değişim-dönüşüm) ele alır. İlk bölümü 23 Eylül 2022 tarihinde yayınlanan, yönetmenliğini Alptekin Bozkurt ve Burcu Alptekin'in yaptığı, senaryosu Leyla Uslu Oter, Ekin Akçay, Çağrı Çam ve Mehmet Barış Günger'e ait, OGM Pictures imzalı 'Yalı Çapkını' dizisinde ise, Geleneksel yapıya sahip İstanbul ve Gaziantep'te yaşayan iki ailenin modern/seküler/bireysel kimliğe sahip çocuklarının evliliği ve bu evlilikle başlayan aileler arasındaki münasebetleri (kavgalar, kargaşalar ve değişim-dönüşüm) ele alır.“Kızılcık Şerbeti”ve“Yalı Çapkını”televizyon dizilerinin ilk on bölümü üzerinde yapılan bu çalışma, toplumsal hafızamızı doğrudan ve derinlemesine etkileyen geleneksel ve modern içeriklerin rolüne odaklanarak gelenek ve modernlik çatışmasını içerik analizi yöntemiyle ele alır. Ayrıca bu çalışmada; ailenin, moderniteden etkilenme ve değişime uğrama şekillerine odaklanılmış, modern aile içinde dindar kesimin algısının değiştiği ve bu değişimin dizide yer yer yumuşak, yeri geldiğinde ise çok sert bir biçimde işlendiği belirlenmiştir. Ayrıca geleneksel ve dinî inançları bir arada yaşayan ailenin ise modern aileyle ilişkiler kurarak değişime başladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tradition and moderniteit are two powerful factors that play an important role in shaping the cultural and social structures of societies. The conflict between these two concepts can be observed in almost every society around the world. And this deeply affects the value systems of individuals, families and societies. In the series 'Cranberry Sherbet' directed by Hakan Kırvavaç (Ketche) and written by Melis Civelek, Doğa (Sıla Türkoğlu), the daughter of a family with a modern/secular identity, and Fatih (Doğukan Güngör), the son of a family with a traditional/religious identity, love each other. This love then leads to marriage. The series deals with the relations between the families (fights, turmoil and change-transformation in families) that start with this marriage.The first episode was broadcast on September 23, 2022, directed by Alptekin Bozkurt and Burcu Alptekin, scripted by Leyla Uslu Oter, Ekin Akçay, Çağrı Çam and Mehmet Barış Günger, and produced by OGM Pictures. The series“Yali Çapkını”deals with the marriage of the modern/secular/individualized children of two families living in Istanbul and Gaziantep with a traditional structure and the relations (fights, turmoil and change-transformation) between the families that start with this marriage. This study, which is based on the first ten episodes of the television series“Kızılcık Şerbeti”and“Yalı Çapkını”, focuses on the role of traditional and modern contents that directly and deeply affect our social memory and deals with the conflict between tradition and modernity through content analysis method. In addition, this study focuses on the ways in which the family is affected by modernism and undergoes change, and it is determined that the perception of the religious section in the modern family has changed and that this change is treated softly at times and very harshly at other times in the series. In addition, it was observed that the family living with traditional and religious beliefs started to change by establishing relationships with the modern family.