Synthesis of trientine derivatives and determination of their copper binding affinities
Trientin türevlerinin sentezlenmesi ve bakır bağlanma kuvvetinin belirlenmesi
- Tez No: 896918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÖZÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Trientin, Cu(II) iyonlarına seçici olarak bağlanan bir şelatördür. Trientin hidroklorür tuzu, bakır metabolizmasındaki genetik bir bozukluk olan Wilson hastalığının tedavisinde kullanılır. Bu şelatör molekül, bakır iyonlarına olan yüksek seçiciliği ve düşük toksisitesi nedeniyle diğer alanlarda da kullanılma potansiyeline sahiptir. Bu tezde, trientin, yeni bir hazırlama yöntemi olan peptit sentez yaklaşımı kullanılarak sentezlenmiştir. Ayrıca, trientinin biyoyararlanımını artırmak amacıyla 21 farklı trientin türevi peptit sentezi yoluyla sentezlenmiş ve sonrasında boran reagent ile indirgenmiştir. Bu 21 türevin bakır iyonları ile olan bağlanma sabitleri floresan spektroskopisi kullanılarak ölçülmüştür. Türevlerin deneysel olarak ölçülen bağlanma sabitleri birbirine ve trieintine oldukça yakın bulunmuş ve bu değerler teorik hesaplamalarla tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
Trientine is a chelator that specifically binds Cu(II) ions. Trientine hydrochloride salt is used in the treatment of Wilson's disease, which is a genetic disorder of copper metabolism. This chelator molecule has significant potential to be used in other areas due to its high selectivity toward copper ions and low toxicity. In this thesis, trientine was synthesized using a peptide synthesis approach, a novel method for its preparation. Furthermore, 21 different trientine derivatives were synthesized through peptide synthesis to enhance its bioavailability, and subsequently reduced with a borane reagent. The dissociation constants of these 21 derivatives with copper ions were measured using fluorescence spectroscopy. The measured dissociation constants of the derivatives were nearly equivalent, and these values are consistent with theoretical calculations.