Azerbaycan kumaş motiflerinin günümüz eşarp tasarımlarına yansıması
The reflection of Azerbaijani fabric motifs to modern scarf designs
  1. Tez No: 896919
  2. Yazar: NURAY GASİMOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEN GEYİK DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezde Azerbaycan'da ki yaşam tarzından uyarlanmış kumaş motiflerinin kendine has tarzının günümüz eşarp tasarımlarında yansıması incelenmiştir. Tasarımlarda ki farklılıklar toplumun geleneksel yaşamları hakkında bilgi vermektedir. Halk sanatçıları tarafından tasarlanmış bu eserler gelecek nesillere bırakılmış maddi anlamda kültürel bir servet olarak kabul edilmektedir. Azerbaycan'da eşarplar bugün günümüzde giysi olarak kullanılarak ipek eşarplar üzerine baskılar uygulanıp sürdürülebilirlik anlayışı ile gelenekselliğini gün yüzüne çıkartmaktadır. Azerbaycan eşarplarının milli değerinden olan Kelağayı eşarpları zenginliğini gelecek kuşaklarına aktarılarak sürdürülebilirliğini devam ettirmektedir. Geleneksel teknikler ve malzemelerin güncel tasarımlara taşınması nedeniyle günümüzde bu tür tasarım çalışmalarıyla insanların kendilerini ifade edebilmeleri yolu olarak da bilinmektedir. Bu çalışmada Azerbaycan'a has olan ince işlemeli eşarpların farklı renkleri, desenleri ve kullanım şekillerine değinilmiştir. En yaygın kullanılan butalı eşarp modeli olan Kelağayının hazırlanması için esinlenen kaynaklar, süreç, teknik ve stilleri, kullanımı tezin içeriğinde gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes how Azerbaijani fabric motifs, adapted from the local lifestyle, are reflected in modern scarf designs.The difference of designs provides insights into the traditional lifestyle of the society. The local people owned cultural treasures that have been inherited by national artists to the next generations. Nowadays in Azerbaijan, scarves are worn in daily life as clothing, highlighting the traditionality of silk patterned scarves. Kelagayi scarves, considered as a national treasure among Azerbaijani scarves, continue to be adapted by the next generation. The shift to updated designs using traditional techniques and materials is viewed as a means of expressing oneself among people in recent times. This thesis broadly discusses the various colors, patterns, and uses of delicately embroidered scarves from Azerbaijan. It also explores the inspirations behind the creation of the popular Kelagayi buta scarf model, including its sources, time period, techniques, and styles.