Azerbaycan geleneksel kumaş ve giyim kültürünün 19. ve 20. yüzyıl giyimine yansıması
- Tez No: 391537
- Danışmanlar: DOÇ. GAYE KIRLIDÖKME BELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Her bir milletin yaratıcılık kabiliyeti, onun üretim kapasitesi, etnoloji kültür düzeyi, kısaca neye ve nelere kadir olduğu her şeyden önce, geçen tarihi süreçte ortaya çıkardığı maddi ve kültürel servetlerin zenginliği ile ölçülmektedir. Bu anlamda Azerbaycan halkı, binyıllarla ölçülen geçen tarihi dönem sürecinde halk ustaları tarafından büyük azim ve zevkle yaratılarak gelecek nesillere miras bırakılmış zengin maddi-kültürel servete sahiptir. Bu servetin milli özünü oluşturan önemli ögelerinden biri geleneksel kumaş ve giyim-kuşam kültürüdür.“Azerbaycan Geleneksel Kumaş ve Giyim Kültürünün 19. Ve 20. Yüzyıl Giyimine Yansıması”başlıklı tez çalışmasında bu kültürün, 20. Yüzyıla kadarki tarihi gelişim sürecinin, bu süreç içerisinde uğradığı değişim ve dönüşüm özelliklerinin incelenerek ortaya konulması ve günümüzde geldiği durumun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Toplam üç bölümden oluşan tez çalışmasının giriş kısmında konu genel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Azerbaycan geleneksel kumaş kültürünün tarihi gelişimi, onun üretim çeşitliği ile ilgili bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde Azerbaycan geleneksel giyim kültürünün tarihsel gelişimine değinilmiş, hangi dönemlerden geçtiği ve bu dönemlerden nasıl etkilendiği ortaya konulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise 19. ve 20. Yüzyıllarda Azerbaycan'da tekstilin durumu, dönemin giyimlerinde tarihi geleneklerin muhafaza edilme durumu belirlenerek, günümüzde geldiği nokta vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Each of a nation's creativity, it's manufacturing capacity, it's ethnology, cultural level, that is all of it's capability of what can it achieve is measured by it's material and cultural wealth that it accumulated throughout history. In this sense, the people of Azerbaijan have rich material and cultural wealth that were created during historical period that took several millenniums by the great folk masters with great perseverance and pleasure and future generations inherited this wealth. Two of the most significant elements that constitute the national essence of this wealth are traditional fabric and clothing culture. In this thesis, that is titled as“Reflection of Traditional Azerbaijani Fabric and Clothing Culture to the 19th and 20th centuries”, it was aimed to introduce the historical development of this culture until the 20th century and to examine what kind of changes and transformation it experienced during this process and to evaluate the present condition. This thesis consists three parts. In the introduction the subject is introduced briefly. In the first part; there is information about the historical development of traditional Azerbaijani fabric culture and it's manufacturing diversity. In the second part; historical development of traditional Azerbaijani clothing culture, periods and effects of these periods are mentioned. And in the last part of the thesis; the condition of textile in Azerbaijan in the period of 19th and 20th centuries, and preservation of traditions in the period's clothing are explained.