Çağdaş sanat-siyaset ilişkilerinde radikal tavırlar gösteren sanatçılar ve bu tavrın sanat dünyasındaki yeri
Artists showing radical attitude in contemporary art-politics relations and the place of this attitude in the art world
- Tez No: 896926
- Danışmanlar: PROF. MELİH APA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
17. yy'da sanatın özerkliği ile başlayan sürecin daha sonra sanatın kurumsallaşması ve nihayetinde de sanat piyasasının doğması şeklinde ilerlediği söylenebilir. Kurumsallaşmanın oluşturduğu kurallar bütünü ve piyasanın yarattığı sınırlar zamanla sanatçıların itirazlarına ve alternatif arayışlarına dönüşmüştür. Bu çalışmada özellikle 20. yy'dan başlayarak radikal tavırlar gösteren belli başlı sanatçılar ele alınarak sanatta radikallik kavramı odak haline getirilecek; bu tavrın sanat dünyasındaki yeri incelenecektir. Sanat yapma ediminin siyaset yapma ediminden ayrılamayacağı tez boyunca ele alınacak konulardan biridir. Gündelik hayatla bağlarını koparmayan her sanatçı, her yapıt siyasaldır, siyasidir. Bu açıdan bakıldığında, sanat-siyaset ilişkilerini örneklerle açıklamak, milyonlarca örneğin ele alınmasını gerektirir. Ancak bu tez, bir dizin oluşturma amacından çok, içlerinde en etkileyici az sayıda sanatçıyı ele alarak okuyucuyu radikallik sınırına götürmeyi, bu sınırda gösterilen cesareti daha net bir resme dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Günümüzde sanat ve siyaset ilişkilerine, radikallik kavramının sanatın özerkliğinden bu yana nasıl değerlendirildiğine, bu sanatçıların ortak ve ayrıldığı noktalara değinilecektir.
Özet (Çeviri)
In the 17th century, beginning with the independence of art, the process subsequently can be said to progress into the institutionalization of art and eventually the birth of art market. Body of rules that institutionalization created and the boundaries that market formed have transformed into the oppsition of artists and seeking for alternatives. In this study, by addressing certain artists illustrating radical manners especially beginning in 20th century ; the notion of radicalism in art will be rendered the focus ; this manner will be examined in the world of art. That the acquisition of making art cannot be seperated from the acquisition of making policies is one of the topics that will be dealt with throughout the thesis. Every artist and every work that has still bonds with the daily life is politic and political. From this aspect, explaining the links of art-politics through the examples requires the addressing of a myriad of examples. However ; this thesis rather than indexing aims to lead the reader to the border of radicalism by addressing a few artists among the most fascinating ones, along this border; to turn the courage displayed into a much clearer image. Today , the relations between art and politics, how the concept of radicalism have been appreciated since the autonomy of art so far, what these artists have in common and what points they differ will be mentioned.