1950 sonrası Batı resim sanatında primitivizm ve çocuk resimlerinin etkilerine psikanalitik bir yaklaşım
A psychoanalytical approach to the effects of primitivism and child paintings in Western painting after 1950
  1. Tez No: 896962
  2. Yazar: FATİH SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜR TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Resim sanatına bakıldığında geçmişten günümüze olayların ve tutumların resim sanat akımlarını ve sanatçıları etkilediği görülmektedir. Sözü edilen bu etkilenmelerden ilkel insanların ve çocukların yapmış olduğu resimlerde payına düşeni almaktadır. Bu tez çalışmasında ilkel insanların ve çocuk resimlerinin ortak yönlerinde saptanan tutumların ve psişik durumların resim sanatına yansıması ele alınmıştır. Ele alınan psikolojik tavırları Freud ve Lacan'ın teorileri üzerinden ve diğer psikanalistlerin görüşleriyle desteklenerek psikanaliz yöntemiyle incelenmeye gayret edilmiştir. Bireyin sanat üretimindeki geçtiği tavırların izlekleri incelenmiş ve çalışmanın sonuç kısmında elde edilen veriler tezin konusu kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
When we look at the art of painting, it is seen that events and attitudes from past to present affect painting art movements and artists. The paintings made by primitive people and children have their share of these influences. In this thesis study, the reflection of the attitudes and psychic states found in the common aspects of primitive people's and children's paintings on the art of painting is discussed. An effort has been made to examine the psychological attitudes discussed through the psychoanalysis method, based on the theories of Freud and Lacan and supported by the views of other psychoanalysts. The paths of the individual's attitudes in art production were examined and the data obtained in the conclusion of the study were evaluated within the scope of the subject of the thesis.