İstanbul havalimanı yangın risk analizinin hata türü ve etkileri analizi (FMEA) yöntemi kullanılarak yapılması
Fire risk assessment of Istanbul airport using failure mode and effects analysis (FMEA) method
  1. Tez No: 896966
  2. Yazar: HÜSEYİN YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İŞERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez kapsamında, İstanbul Havalimanının yangın risk analizi proses FMEA yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Tezin literatür taraması kısmında ilk olarak havalimanlarındaki bölümler ve bu bölümlerde gerçekleştirilen fonksiyonlar yangın riski ön plana çıkartılarak açıklanmıştır. Sonrasında havalimanlarındaki yangın riskleri ve nedenlerini, yangın koruma önlemlerini ve yangınla mücadele ekiplerinin çalışma prensipleri aktarılmıştır. Son olarak da FMEA yönteminin nasıl uygulandığı konusunda bilgilendirme yapılmıştır. Çalışma kapsamında, İstanbul Havalimanındaki tüm bölümler için yangın riskleri tek tek tespit edilmiştir. Sonrasında FMEA (Hata Türü ve Etkileri Analizi) yöntemi kapsamında bu risklere şiddet, olasılık ve fark edilebilirlik skorları atanmıştır. Bu skorların çarpımlarıyla her bir yangın riskine ait RÖS değerleri ortaya çıkarılmıştır. Her bir bölüme ait yangın riskleri ayrı FMEA tabloları kullanılarak dokümante edilmiştir. Sadece risklere ait RÖS skorları hesaplamakla kalmayıp risk seviyesini düşürecek çözümler de önerilmiştir. Değerlendirilen risklerin RÖS değerleri dikkate alındığında sonuç olarak İstanbul Havalimanı için yüksek bir yangın riski ortaya çıkamamaktadır. Mevcut önlemler yeterli olmakla beraber önerilen bazı ek önlemlerin riskleri daha da azaltacağı öngörülmektedir. Çalışma İstanbul Havalimanı özelinde yapılmasına rağmen, kullanılan yöntem ve oluşturulan FMEA tabloları diğer havalimanlarında yapılacak olan yangın risk analizi çalışmaları için de bir kontrol listesi olma niteliği taşımaktadır. Sonuç olarak, bu tez, havalimanlarındaki yangın risklerinin analizi için proses FMEA yönteminin kullanılabilirliğini ortaya koymakla kalmamış, aynı zamanda havalimanlarındaki yangın risk analizi için bir çerçeve de ortaya çıkarmıştır
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, a fire risk analysis of Istanbul Airport was conducted using the process FMEA (Failure Mode and Effects Analysis) method. In the literature review section of the thesis, airport sections and the functions performed in these sections were explained with a focus on fire risk. Subsequently, the fire risks and their causes in airports, fire protection measures, and the working principles of fire-fighting teams at airports were discussed. Finally, information was provided on how FMEA method is applied. Within the scope of the study, fire risks for all sections of Istanbul Airport were identified individually. Then, within the framework of the FMEA method, severity, occurrence, and detectability scores were assigned to these risks. By multiplying these scores, Risk of Occurrence and Severity (ROS) values were determined for each fire risk. Fire risks for each section were documented using separate FMEA tables. Not only were ROS scores calculated for the risks, but also solutions were proposed to reduce the risk level. Considering the ROS values of the evaluated risks, it can be concluded that Istanbul Airport does not pose a high fire risk. The existing measures are deemed sufficient, but it is predicted that implementing some additional precautions would further reduce the risks. Although the study was conducted specifically for Istanbul Airport, the method used and the FMEA tables created have the potential to serve as a checklist for fire risk analysis in other airports. In conclusion, this thesis not only demonstrates the applicability of the process FMEA method for analyzing fire risks in airports but also provides a framework for fire risk analysis in airports.