Aile hukuku uyuşmazlıklarında iddia ve savunma hakkı ile kişisel verilerin korunması hakkının dengelenmesi
Balancing of right to claim and defence and right to protection of personal data in family law disputes
- Tez No: 896983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZEN ÜLGEN ADADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Tez konusu, aile hukuku uyuşmazlıklarında iddia ve savunma hakkını dosya kapsamına sunduğu deliller aracılığıyla kullanan tarafın iddia ve savunma hakkı ile ilgili delillerde kişisel verileri yer alan diğer tarafın kişisel verilerin korunması hakkı arasında ortaya çıkan çatışmanın dengeleme yoluyla çözümlenmesine ilişkindir. Bu kapsamda, her iki hakkın mahiyet ve kapsamı incelenmiş; söz konusu hakların soyut düzlemde çatışabileceği, çatışmanın farklı hukuk alanlarındaki somut uyuşmazlıklarda ve özellikle aile hukuku uyuşmazlıklarında mevcut olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çatışmanın tespit edilmesinin ardından temel hak ve özgürlükler arasındaki çatışmaların çözümlenmesinde başvurulan bir yöntem olan dengeleme pratiğine başvurulmuş, dengeleme pratiği çalışma konusu çatışmalar özelinde karşılaştırmalı hukuk ve ulusal hukukta yer alan çeşitli görüş ve kriterlerden hareketle somutlaştırılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, aile hukuku uyuşmazlıklarında meydana gelen iddia ve savunma hakkı ile kişisel verilerin korunması hakkı arasındaki çatışmanın, somutlaştırılan dengeleme pratiği aracılığıyla çözümlenebileceği fikri ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is the resolution of the conflict arising in family law disputes between the right to claim and defence of a party exercising their right by submitting evidence for the case and the right to protection of personal data of the other party whose personal data is included in the evidence above, through balancing. In this context, the nature and scope of both rights have been analysed, and it has been shown that these rights may conflict at the abstract level. Likewise, it has been demonstrated that the conflict exists in concrete disputes in different fields of law and especially in family law disputes. Following the identification of the conflict, the practice of balancing, which is a method used in the resolution of conflicts between fundamental rights and freedoms, was applied. The balancing practice has been tried to be concretised with reference to various opinions and criteria in comparative law and national law. As a result of the thesis, it is suggested that the conflict between the right to claim and defence and the right to protection of personal data in family law disputes can be resolved through the balancing practice proposed in the thesis.