İdeolojinin haber üretimine etkisi: 2019 İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri örneği
The impact of ideology on news production: The case of the 2019 Istanbul Metropolitan municipality elections
  1. Tez No: 897000
  2. Yazar: HAKKI AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ARIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
Demokratik toplumlarda yasama, yürütme ve yargının ardından dördüncü güç olarak konumlandırılan medyanın bir propaganda aracı olarak ideolojilerin yayılmasındaki yeri ve önemi, haber aktarım sürecinde ideolojilerin biçimlendirici rolü pek çok iletişim araştırmasına konu olmaktadır. Sahiplik yapısının bir yansıması olarak ideoloji, aynı haberlerin farklı ideolojilere mensup yayın organlarında farklı şekillerde biçimlendirilmelerine neden olmaktadır. Bu çalışmada 2019 yılında sıkça tartışılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin Türk basınında nasıl haberleştirildiği, farklı gazeteler örnekleminde söylem analizi yöntemiyle analiz edilmiş, böylelikle ideolojik farklılıkların ve sahiplik yapılarının ilgili haber metinlerinin inşasında etkinlikleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Söylem analizi yöntemi ile incelenen metinler 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin tekrarlandığı 23 Haziran 2019'dan önceki 15 gün içerisinde Hürriyet, Sabah, Akit, Yeni Şafak, Akşam, Sözcü, Cumhuriyet, Birgün ve Yeniçağ gazetelerinin ilk sayfalarında yer alan ilgili haberlerden seçilmiştir. Analizlerin sonucunda esas görevleri toplumu doğru ve tarafsız bilgilendirmek olmasına karşın dokuz gazetenin de haber seçimleri ve haber içeriklerinde sahiplik yapıları ve ideolojik tutumlarıyla örtüşen farklı gerçeklikler tasarladıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In democratic societies, the media, positioned as the fourth power following the legislature, executive, and judiciary, plays a significant role in the spread of ideologies as a propaganda tool. The role of ideologies in shaping news during the news transmission process has been the subject of many communication studies. Ideology, as a reflection of the ownership structure, causes the same news to be shaped differently in media outlets belonging to different ideologies. This study analyzed how the Istanbul Metropolitan Municipality mayoral election, which was frequently discussed in 2019, was reported in the Turkish press using a discourse analysis method on different newspaper samples. By doing so, it aimed to demonstrate the effectiveness of ideological differences and ownership structures in the construction of related news texts. The texts analyzed with the discourse analysis method were selected from the front pages of Hürriyet, Sabah, Akit, Yeni Şafak, Akşam, Sözcü, Cumhuriyet, Birgün, and Yeniçağ newspapers in the 15 days before the repeat election of the Istanbul Metropolitan Mayor on June 23, 2019. The analyses revealed that despite their primary duty to inform the society accurately and impartially, the nine newspapers designed different realities that aligned with their ownership structures and ideological attitudes.