Karşılıklılık normunun örgütsel vatandaşlık davranışlarına etkisi: Zaman yöneliminin düzenleyici rolü
The effect of reciprocity norm on organizational citizenship behavior: The regulatory role of time orientation
- Tez No: 897019
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÖZKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Örgütlerin başarısında insan faktörünün önemi son yıllarda daha fazla dikkate alınmaktadır. Özellikle hem örgütlerin çevresindeki hem de içindeki belirsizliğin artması önceden öngörülemeyen durumlarda çalışanların daha fazla inisiyatif kullanmasını ve görev tanımlarının dışında roller üstlenmesini gerektirdiği ileri sürülmektedir. Rol dışı davranışlara dair beklentiler artarken, çalışanların gösterecekleri davranışlar için yeterli düzeyde bir karşılık alıp almayacakları ya da belirli bir karşılığın olup olmadığı belirsizdir. Bu nedenle çalışanların yapacakları yardımlar ya da gönüllü davranışlar için belirli bir karşılık beklentisinin yüksek ya da düşük olmasının örgütsel vatandaşlık davranışını etkileyeceği varsayılmaktadır. Öte yandan çalışanların zaman perspektiflerinin (şimdiki zaman ve gelecek zaman yönelimi) hem karşılıklılık normunu hem de örgütsel vatandaşlık davranışını etkileyerek sözü edilen etkiyi ılımlaştıracağı varsayılmaktadır. Bu çalışma karşılıklılık normunun örgütsel vatandaşlık davranışına etkisinde zaman yöneliminin ılımlaştırıcı bir rolünü inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
The importance of the human factor in the success of organizations has been taken more into consideration in recent years. It is suggested that increasing uncertainty both in and around the organizations requires employees to take more initiative and take roles outside their job descriptions. Whilst expectations for out-of-role behaviors increase, it is uncertain whether employees will receive an adequate response to their behavior or whether there is a specific response. For this reason, it is assumed that a higher or lower expectation of a certain response for employee benefits or voluntary behavior will affect organizational citizenship behavior. On the other hand, it is assumed that the employees' time perspectives (present and future time orientation) will moderate the mentioned effect by affecting both the norm of reciprocity and organizational citizenship behavior. This study will examine a moderating role of time orientation in the impact of reciprocity norm on organizational citizenship behavior.