Konaklama işletmelerinde psikolojik ayrıcalık ve iş yerindeki negatif dedikodunun ön büro personelinin bağlamsal performansı üzerine etkileri
The effects of psychological entitlement and workplace negative gossip on frontline employee contextual performance in hospitality businesses
- Tez No: 897017
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ÖZGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Negatif iş yeri dedikoduları üzerine yapılan önceki çalışmalar dedikodunun hedef kişilerin pozisyonundan ve kişilik özelliklerinden kaynaklanabilecek farklılıkları ihmal etmiştir. Bu yüzden bu çalışma sosyal bilgi işleme teorisine dayanarak yöneticiler ve iş arkadaşları hakkındaki dedikodu, psikolojik ayrıcalık ve bağlamsal performans ilişkilerine odaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, psikolojik ayrıcalık aracılığıyla iş yerindeki negatif dedikodunun ön büro çalışanlarının bağlamsal performansı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırmada veriler, Nevşehir ilindeki turizm belgeli konaklama işletmelerindeki 305 ön büro çalışanı ve yöneticisinden, Brady, Brown ve Liang'ın (2017) İş Yerinde Negatif Dedikodu, Campbell ve arkadaşlarının (2004) Psikolojik Ayrıcalık ve Van Scotter ve Motowidlo'nun (1996) Bağlamsal Performans Ölçeği'ni kapsayan yapılandırılmış bir anket yardımıyla toplanmıştır. Araştırmada ilk olarak ölçeklerin güvenilirlik ve geçerliliklerini test etmek için doğrulayıcı faktör analizi uygulanarak bir ölçüm modeli geliştirilmiştir. Daha sonra çalışmada değişkenler arasında hipotez olarak öne sürülen ilişkileri test etmek için kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre yönetici hakkındaki negatif iş yeri dedikodusu ön büro çalışanlarının bağlamsal performansını negatif fakat anlamlı olmayan şekilde etkilemektedir. Buna karşın iş arkadaşı hakkındaki negatif iş yeri dedikodusu ön büro çalışanlarının bağlamsal performansını negatif ve anlamlı şekilde etkilemektedir. Ayrıca psikolojik ayrıcalık bağlamsal performansı pozitif ve anlamlı şekilde etkilemektedir. Aynı zamanda çalışmada hem yönetici hakkındaki negatif iş yeri dedikodusu hem de iş arkadaşı hakkındaki negatif iş yeri dedikodusu psikolojik ayrıcalığı pozitif ve anlamlı şekilde etkilemektedir. Öte yandan psikolojik ayrıcalık sadece iş arkadaşı hakkındaki negatif iş yeri dedikodusu ile bağlamsal performans arasındaki ilişkiye aracılık etmektedir. Son olarak bu çalışma bağlamsal performans üzerindeki negatif iş yeri dedikodularına ilişkin teorik çıkarımlar ve negatif iş yeri dedikodularının yönetimine ilişkin pratik çıkarımlar yapmaktadır. Aynı zamanda bu çalışmanın bazı sınırlılıklarını ve gelecekteki araştırmalara yönelik yeni öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Previous studies on negative workplace gossip have neglected differences that may arise from the position and personality characteristics of the target individuals of the gossip. Therefore, this study focuses on the relationships between negative workplace gossip about managers and coworkers, psychological entitlement, and contextual performance, based on social information processing theory. This study is to reveal the impact of negative workplace gossip on contextual performance through psychological entitlement. Data were collected using a structured questionnaire that included Brady, Brown & Liang's (2017) Workplace Negative Gossip, Campbell et al.'s (2004) Psychological Entitlement, and Van Scotter & Motowidlo's (1996) Contextual Performance Scales from 305 frontline employee and supervisor employing in tourism-certified hospitality businesses in Nevşehir. Firstly, a measurement model was developed by utilizing confirmatory factor analysis to test the reliability and validity of the scales used in the study. Then, partial least squares structural equation modelling was conducted to test the hypothesized relationships among variables. According to the results of research, negative workplace gossip about the supervisor negatively but not significantly affects the contextual performance of frontline employees. In contrast, negative workplace gossip about co-worker negatively and significantly affects the contextual performance of frontline employees. Furthermore, psychological entitlement positively and significantly affects the contextual performance of frontline employees. At the same time, in the study, both negative workplace gossip about the supervisor and negative workplace gossip about co-worker positively and significantly affects psychological entitlement. On the other hand, psychological entitlement only mediates the relationship between negative workplace gossip about co-worker and the contextual performance of frontline employees. As a result, this study draws theoretical implications regarding negative workplace gossip on contextual performance and practical implications regarding the management of negative workplace gossip. It also presents some limitations of this study and new suggestions for future research.