Ispanakta gelişen Escherichia coli biyofilmlerinin termosonikasyon ve organik asit muamelesiyle dekontaminasyonu
Decontamination of Escherichia coli biofilms on spinach by thermosonication and organic acid treatment
  1. Tez No: 897021
  2. Yazar: MELİS KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÜNAL TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, ıspanakta gelişen Escherichia coli biyofilmleri üzerine ultrasonikasyon ve organik asit muamelesinin etkisi araştırılmıştır. E. coli biyofilmi oluşturulan ıspanak yapraklarının dekontaminasyonu için farklı çözelti (PBS, laktik asit ve asetik asit), sıcaklık (20, 40 ve 50oC) ve sürelerdeki (2 ve 5 dakika) sonikasyon işlemine başvurulmuştur. Ispanakta gelişen E.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of ultrasonication and organic acid treatment on Escherichia coli biofilms on spinach were investigated. Sonication process at different solution (PBS, lactic acid and acetic acid), temperature (20, 40 and 50oC) and time (2 and 5 minutes) was used for decontamination of spinach leaves with E. coli biofilm. The effects of temperature, time and inactivation solution on the inactivation of E.