Polisitiren yüzeydeki Escherichia coli biyofilminin termosonikasyon ve organik asit muamelesiyle dekontaminasyonu
Decontamination of Escherichia coli biofilm on polystrene surface by application of organic acid and thermosonication
- Tez No: 897036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÜNAL TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, gıda temas yüzeyinde gelişen Escherichia coli biyofilmlerinin organik asit ve sonikasyon muameleleri ile inaktivasyonu amaçlanmıştır. Gıda temas yüzeyi olarak polisitiren mikroplaklar kullanılmış ve bu plaklarda E. coli biyofilmleri geliştirilmiştir. E. coli biyofilmi içeren plaklar farklı inaktivasyon çözeltileri (PBS, laktik asit ve asetik asit) ile farklı sıcaklık (20, 40 ve 50oC) ve sürelerde (2 ve 5 dakika) sonikasyona maruz bırakılmıştır. E.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to inactivate Escherichia coli biofilms on the food contact surface by the treatments of organic acid and sonication. Polystyrene microplates were used as food contact surfaces and E. coli biofilms were grown on these plates. Plates containing E. coli biofilm were exposed to sonication with different inactivation solutions (PBS, lactic acid and acetic acid) at different temperatures (20, 40 and 50oC) and times (2 and 5 minutes). The effects of temperature, time and inactivation solution on E.