Yonga levha üretiminde atık kağıtların değerlendirilme olanaklarının araştırılması
Investigation of waste paper in the production of particleboard
- Tez No: 897084
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odun Mekaniği ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, hammadde kaynaklarımızın rantabl değerlendirilmesi çerçevesinde, mümkün mertebede alternatif kaynaklardan yararlanmak amacıyla, geri dönüşümle tekrar yeni bir ürüne dönüştürülmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla belli oranlarda atık ofis kırpıntı kağıtlar kullanılarak üretilen kompozit malzemenin bazı teknolojik (fiziksel ve mekanik) özellikleri incelenmiştir. Kompozit levha üretiminde tutkal olarak üre formaldehit, sertleştirici olarak amonyum klorür kullanılmıştır. Levha üretimi %0, %10, %20, %30, %40, %50 ve %100 oranlarında atık kağıtlardan oluşmuş olup fabrikadan temin edilen normal odun yongaları ile karıştırılarak gerçekleştirilmiştir. Kompozit levhalar, ilgili TS-EN standartlarına göre fiziksel ve mekanik özellikleri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, kırpılmış ofis kâğıt parçacıklarının levha üretiminde %20 oranına kadar değerlendirilmesi mümkün olduğu görülmüştür. Kaynakların geri dönüşümle tekrar ürüne dönüştürülmesi, levha sektöründe üretim maliyetlerini kısmen azaltabileceği gibi çevresel ve ekososyal açıdan da katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to recycle our raw material resources into a new product in order to benefit from alternative resources as much as possible within the framework of profitable evaluation. For this purpose, the composite panels were produced by using waste office scrap papers and were examined some technological properties. In the production of composite panels, urea formaldehyde was used as glue, ammonium chloride was used as a hardener. Board production consists of waste paper at the rates of 0%, 10%, 20%, 30%, 40%, 50% and 100% was carried out by mixing it with industrial wood particles supplied from the factory. The physical and mechanical properties of composite panels were investigated according to the relevant TS-EN standards. According to the results obtained, it has been seen that it is possible to utilize office paper particles up to 20% in board production. Converting resources back into products by recycling can provide environmental and ecosocial contributions as it can partially reduce production costs in the board industry.