Sıçanlarda endotoksin ile oluşturulan şok modelinde ozon tedavisinin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of ozone treatment in endotoxin induced shock model in rats
  1. Tez No: 339648
  2. Yazar: ELİF DERYA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ORHAN ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Güncel sepsis tedavisi; hipoperfüzyon ve hipotansiyon gibi komplikasyonların giderilmesini ve enfeksiyon kaynağının kontrolünü hedeflemektedir. Bu müdahalelere rağmen sepsis halen yüksek mortalite oranına sahip bir hastalık olma özelliğini korumaktadır. Sepsisin kesin tedavisine yönelik yoğun çalışmalar henüz umut vaadeden sonuçlar vermemiştir. Bu çalışmada öncelikle tüm sıçanların sistolik kan basınçları (SKB) ve kalp hızları (KH) tail-cuff yöntemi ile ölçülmüştür. Ardından kontrol grubuna serum fizyolojik, tedavi gruplarına lipopolisakkarit (LPS) (10mg/kg, i.p) uygulanmıştır. Birinci saatte tedavi gruplarına (0.1, 0.3, 1.0 mg/kg, i.p) ve ozon grubuna (1.0 mg/kg, i.p) ozon uygulanmıştır. Deney sonunda hayvanlar sakrifiye edilmiş ve ardından toplanan plazma örneklerinde nitrik oksit (NO), asimetrik dimetilarjinin (ADMA) ve total antioksidan kapasite (TAK) düzeyleri ölçülmüştür. Kontrol ve ozon gruplarında tedavi öncesi ve sonrası SKB ve KH değerlerinde anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Sıçanlara LPS uygulanmasıyla oluşan SKB?lerdeki düşüş ve KH?lerdeki yükselme istatistiksel olarak anlamlıdır. Ozon uygulaması, LPS ile ortaya çıkan SKB?lerindeki düşüş ve KH?lerindeki yükselmeyi geri döndürememiştir. Ancak LPS enjeksiyonu ile total antioksidan kapasitede oluşan azalma, 1.0mg/kg ozon dozunda geri çevrilmiştir. LPS grubunda yükselen plazma NO düzeyleri ozon tedavisi (0.1 mg/kg, i.p.) ile tersine çevrilmiştir. Gruplar arasında plazma ADMA düzeyleri farklılık göstermemiştir. Endotoksik şok modelinde ozonun NO ve TAK düzeylerini geri çevirmesi nedeniyle, sonuçlar bu modelin klinik karşılığı olan sepsiste biyokimyasal parametreleri düzenlenmesi açısından yararlı olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Current treatment of sepsis aims for resolving complications as hypoperfusion and hypotension, and for controlling infection source. Despite these interventions, sepsis keeps being disease with high mortality rates. Intensive studies for definitive treatment of sepsis haven?t given promising results yet. In this study, firstly systolic blood pressures (SBP) and heart rates (HR) of rats measured with tail-cuff method. Then, saline and lipopolysaccaride (LPS) (10 mg/kg, i.p) applied to control and treatment groups, respectively. At the first hour, ozone applied to treatment groups at three different doses (0.1, 0.3, 1.0mg/kg, i.p.) and to ozone group (1.0 mg/kg, i.p). SBP and HR were measured at 1st, 2nd, 3rd and 4th hours. At the end of the experiment, animals were sacrified and levels of nitric oxide (NO), asymmetric dimethylarginine (ADMA) and total antioxidant capacity (TAC) were measured in plasma samples that were collected from animals. In control and ozone groups, before and after the treatment no significant difference observed in SBP and HR values. Descrease in SBP and increase in HR occured with LPS were statistically significant and ozone application did not reverse this changes. However reducement in TAC and increasement in NO levels occured with LPS reversed by ozone at 1 mg/kg and 0.1 mg/kg doses, respectively. Plasma ADMA levels did not show any difference between groups. Due to reversing the changes in NO and TAC levels in endotoxic shock model, results suggest that ozone might be useful to correct the biochemical changes in sepsis that clinical counterpart of this model.