Şifre güvenliği için kelime ve yöntem sıralamasına dayalı yeni bir melez algoritmanın geliştirilmesi ve karşılaştırmalı analizi
Developing a new hybrid algorithm based on word and method ranking for password security and comparative analysis
- Tez No: 897150
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL TANRIKULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dokümantasyon ve Enformasyon, Yönetim Bilişim Sistemleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Documentation and Information, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bilgilere ya da daha genel anlamda varlıklara erişimin sınırlandırılması için şifre kullanımı yaygın olan bir uygulamadır. Şifre seçiminin doğru gerçekleştirilmesi, varlıkların daha etkin korunması için gereklidir. Kullanılan ya da kullanılması düşünülen şifrelerin hangi derecede güvenlik sağladığının tespiti için şifreleri bulma/kırma denemeleri yapılmaktadır ve şifre kırma algoritmaları üretilmektedir. Bu algoritmalar gittikçe daha akıllı hale gelmekte ve daha az denemede, daha kısa sürede, daha çok sayıda şifreyi bulmayı başarmaktadır. Bu çalışmada, olası şifre bulma algoritmalarının performansları ölçülmüş ve farklı algoritmalardan yeni bir melez şifre bulma algoritması türetilmiştir. Çalışma aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın amacı açıklanmış ve tezin yapısı ayrıntılandırılmıştır. İkinci bölümde bilgi, bilginin güvenliği, bilgiye erişimin kontrolü, şifre bilim kavramları incelenmiş; literatürdeki şifre bulma/kırma çalışmaları özetlenmiştir. Üçüncü bölümde şifre kırma programları, sözcük üretici programlar ve şifre listeleri / sözlükler incelenmiş; melez algoritma ana hatları ile oluşturulmuş, melez algoritmanın kodlanması için gerekli olan programlama altyapısı seçimi gerçekleştirilmiştir. Dördüncü bölümde farklı şifre kırma algoritmalarının performansı ölçülmüş, bunlara dayalı nihai bir melez bir algoritma oluşturulmuş ve melez algoritmanın performansının baz algoritmalara göre daha üstte olduğu gösterilmiştir. Beşinci bölümde sonuçlar yorumlanmış, dördüncü bölümdeki performans değerleri özetlenmiş ve ileride yapılacak olası araştırmalar için öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a common practice to use a password in order to restrict access to information, or in a general sense, to assets. Right selection of the password is necessary for protecting the assets more effectively. Password finding/cracking try outs are performed for deciding which level of protection do used or prospective passwords offer, and password cracking algorithms are generated. These algorithms are becoming more intelligent and succeed in finding more number of passwords in less tries and in a shorter duration. In this study, the performances of possible password finding algorithms are measured, and a hybrid algorithm based on different algorithms is generated. The study comprises of following sections: In the first chapter, the aim of the study is described; and the structure of the thesis is detailed. In the second chapter the information, the security of information, cryptology concepts are explained; and the studies found on literature about password finding/cracking are summarized. In the third chapter; password cracking programs, word generating programs and password lists / dictionaries are examined; the general structure of the hybrid algorithm is created, and the selection of programming base that is to be used for coding the algorithm is finalized. In the fourth chapter the performances of different password cracking algorithms are measured, a hybrid algorithm based on these algorithms is generated, and it is demonstrated that the performance of the hybrid algorithm is superior to the base algorithms. In the fifth chapter the results are interpreted, the performance values at the third chapter is summarized and suggestion for possible future research is specified.