Fen mühendislik ve girişimcilik uygulamalarının öğrencilerin öğrenme çıktıları üzerine etkilerine yönelik öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Examination of teachers' opinions on the effects of science engineering and entrepreneurship practices on students' learning outcomes
  1. Tez No: 897152
  2. Yazar: MERVE YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KORUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma,2018 yılında yayımlanan Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'nda 'Fen Mühendislik ve Girişimcilik Uygulamaları'başlığı altında vurgulanan uygulamaların öğrencilerin motivasyonuna, başarısına, yaşam becerilerine ve bilimsel süreç becerilerine katkıları konusunda bu uygulamaları derslerinde sıklıkla ve nadiren kullanan fen bilimleri öğretmenlerinin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Fen, mühendislik ve girişimcilik uygulamalarının öğrencilerin öğrenme çıktıları üzerine etkilerine yönelik öğretmen görüşlerini analiz etmek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması metodu seçilmiştir. Bu uygulamaları nadiren ve sıklıkla kullanan öğretmenleri belirlemek üzere 83 fen bilimleri öğretmenine anket uygulanmıştır. Bu anketin sonuçlarına göre yapılan puanlama ve gönüllük esası ile uygulamaları nadiren ve sıklıkla uygulayan 10 öğretmen seçilmiştir. Bu öğretmenler ile hazırlanan görüşme formu ile Zoom® üzerinden görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi ile katılımcılara sorulan soruların tümü ve verilen cevaplar yorumlanarak sonuçlar çıkarılmıştır. FMG uygulamalarını hem sıklıkla hem nadiren uygulayanlar, derste öğrencilerin büyük çoğunluğunun motivasyonunun arttığını belirtmiştir. Öğrencilerin bu çalışmayla, fen dersinde başaracağına olan inancında ve kendine olan güvenindebelirgin artışların meydana geldiğini belirtmişlerdir. FMG uygulamaların,derslerde kullanıldığı sürece öğrencilerin en temel becerilerini örneğin; yaşam becerileri, bilimsel süreç becerileri gibi becerileri büyük oranda geliştirdiği ve fen bilimleri dersiyle ilgili önemli kazanımları öğrencilere kazandırdığı görülmüştür. Bu uygulamaların öğretmenlerin sıklıkla kullandığı durumda öğrencilerin öğrenme çıktıları üzerindeki etkileri açıkça ortaya çıkmaktadır çünkü daha fazla öğrenciyi uzun süre derse teşvik edebildiği belirlenmiştir. Öğretmenlerin nadiren kullandıkları durumda ise öğrenme çıktılarına etkilerinin sıklıkla kullananlara göre daha az belirgin olduğu tespit edilmiştir. Ortaokul fen derslerinde FMG yaklaşımına uygun olarak hazırlanan etkinlikler kullanılarak öğrencilerin farklı başarı, motivasyon ve becerilerine etkilerini araştıran deneysel çalışmalar önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the opinions of science teachers who frequently and rarely use practices emphasized under the title of 'Science, Engineering, and Entrepreneurship Practices' in the 2018 Science Curriculum, regarding the contributions of these practices to students' motivation, achievement, life skills, and scientific process skills. A case study method, one of the qualitative research designs, was chosen to analyze teachers' views on the effects of science, engineering, and entrepreneurship practices on students' learning outcomes. A survey was administered to 83 science teachers to identify those who rarely and frequently use these practices. Based on the scores from this survey and voluntary participation, 10 teachers who rarely and frequently use the practices were selected. Interviews were conducted with these teachers via Zoom® using a prepared interview form. By analyzing the data, interpreting all the questions asked to the participants and the answers given, results were derived. Both teachers who frequently and rarely implement the SEEP (Science, Engineering, and Entrepreneurship Practices) mentioned that the majority of students' motivation increased in the classroom. They noted significant increases in students' belief in their ability to succeed in science class and in their self-confidence. It was observed that SEEP significantly developed students' fundamental skills, such as life skills and scientific process skills, and provided them with significant achievements related to the science subject. The effects of these practices on students' learning outcomes were evident when teachers frequently used them, as they could engage more students for a longer period. In cases where teachers rarely used the practices, their effects on learning outcomes were found to be less significant compared to frequent users. Experimental studies investigating the effects of activities prepared in accordance with the SEEP approach on different achievement levels, motivation, and skills of students in middle school science classes can be suggested.