İngilizce Hazırlık Programı Dinleme-Konuşma dersi konuşma alt alanının Tyler'ın Hedefe Dayalı Değerlendirme Modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of the speaking sub-component of the Listening-Speaking course in the English Preparatory Program based on Tyler's Goal Oriented Evaluation Model
  1. Tez No: 897170
  2. Yazar: İLHAN YADİGAR KILAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmada SDÜ İngilizce Hazırlık programı Dinleme-Konuşma dersi konuşma alt alanının Tyler'ın Hedefe Dayalı Program Değerlendirme Modeline göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu model kapsamında; öğrencilerin konuşma alt alanına yönelik hedef davranışlara ulaşma düzeyleri, programın yürütülmesine yönelik öğrencilerin, öğretim elemanlarının ve yöneticilerin görüşleri ortaya konmuştur. Araştırma sonuçlarının konuşma hedeflerine ulaşma bakımından öğretim ve öğrenme sürecini etkileyen etmenleri tanıma ve bu konularda alınabilecek önlemler hakkında bilgi vermesi bakımından önemli olduğu düşünülmektedir. Karma desenlerinden açımlayıcı sıralı desenin işe koşulduğu araştırmanın çalışma gruplarını 2022-2023 Akademik Yılı Güz Dönemi İngilizce Hazırlık eğitimi alan İngilizce Öğretmenliği ve İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileri ve bu gruplarda Dinleme-Konuşma dersi veren öğretim elemanları ile kurum yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verilerini 134 öğrencinin rubrik yoluyla belirlenen konuşma sınavı puanları oluşturmaktadır. Nitel veriler ise ölçüt örnekleme yoluyla belirlenmiş 25 öğrenciden ve 6 öğretim elemanından açık uçlu anketler; 2 yöneticiden ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Konuşma sınavında öğrencilerin performansını değerlendiren iki puanlayıcı öğretim elemanı arasındaki güvenirlik değerlerinin kabul edilebilir olduğu (0,70-0,87) görülmüştür. Anket ve görüşme formlarında Dinleme-Konuşma dersinin konuşma hedeflerinin öğrenci ihtiyaçlarına uygunluğu; derste kullanılan yöntem, araç-gereçler ve konuşma becerilerinin değerlendirilmesi konuları yer almıştır. Nicel veriler, aritmetik ortalama, frekans ve yüzde istatistik teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Nitel veriler Tyler'ın modelinde öngörülen programın yürütülmesine yönelik öğeler kapsamına oluşturulan hedefler, içerik, öğretme-öğrenme süreçleri, ölçme değerlendirme temaları ve gözlenen kodlar çerçevesinde betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Verilerin analizi sonucunda, öğrencilerin başarı düzeylerinin akıcılık, telaffuz ve dil kullanımı boyutlarında beklenen düzeyde olduğu ancak içerik boyutunda %47 oranında kaldığı tespit edilmiştir. Paydaşlar genel olarak programın hedeflerinin, içeriğinin, materyallerinin, yöntem ve tekniklerinin ve değerlendirilme yöntemlerinin uygun olduğu ve öğrencilerin hedef dile daha fazla maruz kalmaları ve konuşma kaygısı yaşayan öğrencilerin desteklenmesi konusunda hemfikirdirler. Programın verimli biçimde yürütülmesi için öğrencileri daha yakından tanımaya yönelik çalışmalar yürütülmesi, öğrencilerin ders dışında İngilizceye maruz kalma fırsatlarının artırılması ve konuşma kaygısıyla başa çıkılabilmesi için etkili yöntemlerin geliştirilmesi önerilmiştir. Öte yandan içerik boyutundaki hedefe ulaşılamama sebeplerinin tespiti için daha fazla veri çeşitliliği gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the speaking sub-component of the Listening-Speaking course in the SDU English Preparatory Program based on Tyler's Objective-Oriented Program Evaluation Model. Within this framework, the study aims to determine the students' achievement levels in the targeted behaviors of the speaking sub-components, and gather the opinions of students, instructors, and administrators regarding the implementation of the program. The findings are considered significant, providing insights into the factors influencing the teaching and learning process of the speaking objectives. The study employs an explanatory sequential mixed-methods design, and the participants of the research consist of students from the English Language Teaching and English Language and Literature departments, who attended the compulsory English Preparatory Program in the Fall Semester of the 2022-2023 academic year, as well as the instructors teaching Listening-Speaking course and the institutional administrators. The quantitative data in the study consisted of the speaking exam scores of 134 students, determined using a rubric. Qualitative data was collected through open-ended questionnaires from 25 students, selected via criterion sampling, and 6 instructors, and through semi-structured interview forms from 2 administrators. The reliability values between two instructors who assessed the students' performances in the speaking exam were found to be acceptable (0.70-0.87). The questionnaires and interview forms addressed topics such as the appropriateness of the speaking objectives to student needs, the methods and materials used in the course, and the assessment of speaking skills. Quantitative data was analyzed using arithmetic mean, frequency, and percentage statistical techniques. Qualitative data was analyzed via descriptive analysis within the themes of objectives, content, teaching-learning processes, and assessment as proposed by Tyler's model. Data analysis revealed that students' levels of achievement in fluency, pronunciation, and language use were at the expected level, but the achievement in the content dimension fell short of expectations with a 47% rate. Stakeholders generally agreed that the program's speaking objectives, content, materials, methods, and assessment techniques were appropriate. They also agreed on the need for students to be more exposed to the target language and for additional support for students experiencing speaking anxiety. Recommendations include conducting studies to better understand students, increasing opportunities for English exposure outside the classroom, and developing effective methods for addressing speaking anxiety. Additionally, further data variety is needed to identify the reasons for not achieving the content sub-skill objectives.