Obezitede yeni bir belirteç: R-spondin 1
A new marker in obesity: R spondin-1
  1. Tez No: 897171
  2. Yazar: MESUT KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Obezite, yaşam kalitesini önemli ölçüde olumsuz etkilemekte ve beraberinde çeşitli sağlık sorunlarına yol açma riskini artırmaktadır. Bu nedenle, obezitenin tedavisi büyük bir önem taşımaktadır. Çalışmamızın amacı, obez bireylerde dolaşımdaki R-Spondin 1 düzeylerini araştırarak, obezitenin gelişiminde etyolojik bir faktör olup olmadığını belirlemektir. R-Spondin 1'in obezite ve metabolik parametrelerle ilişkisini inceleyen çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu sebeple, bu çalışmada R-Spondin 1'in obezitenin gelişimindeki rolünü ortaya koymayı ve gelecekte yeni tedavi yaklaşımlarına ışık tutabilecek sonuçlar elde etmeyi hedefledik. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya, vaka grubu olarak vücut kitle indeksi (VKİ) 30 kg/m²'nin üzerinde olan 52 obez hasta ve kontrol grubu olarak VKİ'si 18.5-25 kg/m² arasında olan 52 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Endokrin polikliniğine başvuran hastaların dosyalarından elde edilen veriler arasında, rutin olarak ölçülen açlık plazma glukozu, kan üre azotu (BUN), kreatinin, aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), total kolesterol, düşük dansiteli lipoprotein (LDL), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), trigliserit (TG), insülin, tam kan sayımı, tiroid stimülan hormon (TSH) ve serbest tetraiyodotironin (sT4) düzeyleri yer almıştır. Katılımcılardan açlık durumunda alınan yaklaşık 4 ml kan örnekleri, jelli tüplere toplanmış ve bu örnekler santrifüj edilerek serum elde edilmiştir. Elde edilen bu serumlar, R-Spondin 1 düzeylerini belirlemek amacıyla enzim bağlantılı immunosorbent analizi (ELİSA) yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda, grupların cinsiyet ve yaş açısından birbirine benzer özellikler gösterdiği tespit edilmiştir (p>0,05). Obezite grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında, R-Spondin 1 serum düzeyinin obezite grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur (p=0,005). Ayrıca, obezite grubunda kırmızı kan hücresi (RBC), hemoglobin (HGB), glukoz, insülin, ALT, total kolesterol, LDL, HDL ve TG düzeyleri kontrol grubuna kıyasla anlamlı farklar göstermiştir (p0,05). R-Spondin 1 ile çeşitli biyokimyasal ve antropometrik ölçümler arasında anlamlı korelasyonlar bulunmuştur: boy (p=0,000, r=0,406), kilogram (p=0,000, r=0,358), VKİ (p=0,047, r=0,195), insülin direnci indeksi (HOMA-IR) (p=0,012, r=0,245), RBC (p=0,000, r=0,350), HGB (p=0,001, r=0,325), HDL (p=0,009, r=-0,254), TG (p=0,016, r=0,236), ALT (p=0,003, r=0,293), BUN (p=0,023, r=0,223) ve kreatinin (p=0,000, r=0,378). Sonuç: Elde ettiğimiz sonuçlar, obez bireylerde serum R-Spondin 1 düzeylerinin artmasının, kilo alımının bir yansıması olabileceğini ya da obezitenin gelişiminde rol oynayan karmaşık mekanizmaların bir parçası olduğunu düşündürmektedir. R-Spondin 1'in obezitedeki etkisini tam olarak aydınlatmak amacıyla yapılacak daha ileri çalışmalar, R-Spondin 1'in yalnızca obezite ile değil, aynı zamanda obezitenin yol açabileceği hipertansiyon, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar gibi komplikasyonların tedavisinde de potansiyel bir hedef olabileceğini gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Objectıve: Obesity has a significant negative impact on quality of life and increases the risk of various health problems. Therefore, the treatment of obesity is of great importance. The aim of our study was to investigate circulating R-Spondin 1 levels in obese individuals to determine whether it is an etiologic factor in the development of obesity. Studies examining the relationship between R-Spondin 1 and obesity and metabolic parameters are limited. Therefore, in this study, we aimed to reveal the role of R-Spondin 1 in the development of obesity and to obtain results that may shed light on new treatment approaches in the future. Material and methods: This study included 52 obese patients with a body mass index (BMI) over 30 kg/m² as the case group and 52 healthy individuals with a BMI between 18.5-25 kg/m² as the control group. The data obtained from the files of the patients admitted to the endocrine outpatient clinic included routinely measured fasting plasma glucose, blood urea nitrogen (BUN), creatinine, aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), Total cholesterol, low density lipoprotein (LDL), high density lipoprotein (HDL), triglyceride, insulin, complete blood count, thyroid stimulating hormone (TSH) and free tetraiodothyronine (sT4) levels were included. Approximately 4 ml of fasting blood samples were collected in gel tubes and these samples were centrifuged to obtain serum. These sera were analyzed using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method to determine R-Spondin 1 levels. Results In our study, it was determined that the groups showed similar characteristics in terms of gender and age (p>0.05). When comparing the obesity group with the control group, it was found that the serum level of R-Spondin 1 was statistically significantly higher in the obesity group than in the control group (p=0.005). Additionally, in the obesity group, significant differences were observed in the levels of red blood cells (RBC), hemoglobin (HGB), glucose, insulin, ALT, total cholesterol, LDL, HDL, and TG compared to the control group (p0.05). Significant correlations were found between R-Spondin 1 and various biochemical and anthropometric measurements: height (p=0.000, r=0.406), weight (p=0.000, r=0.358), BMI (p=0.047, r=0.195), insulin resistance index (HOMA-IR) (p=0.012, r=0.245), RBC (p=0.000, r=0.350), HGB (p=0.001, r=0.325), HDL (p=0.009, r=-0.254), TG (p=0.016, r=0.236), ALT (p=0.003, r=0.293), BUN (p=0.023, r=0.223), and creatinine (p=0.000, r=0.378). Conclusıon: Our results suggest that increased serum R-Spondin 1 levels in obese individuals may be a reflection of weight gain or may be part of the complex mechanisms involved in the development of obesity. Further studies to fully elucidate the effect of R-Spondin 1 in obesity may show that R-Spondin 1 may be a potential target not only in the treatment of obesity but also in the treatment of obesity complications such as hypertension, diabetes and cardiovascular diseases.