Nöro linguistik programlama (NLP)'nin ortaöğretim seçmeli peygamberimizin hayatı dersinde kullanılması
Using neuro linguistic programming (NLP) in a secondary education elective course on the life of the prophet
  1. Tez No: 897184
  2. Yazar: FATMA HAFİF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF GÖKÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaöğretim Peygamberimizin Hayatı dersinde Hz. Muhammed'in örnekliğinin anlaşılması ve uygulanması açısından Nöro Lingoistik Programlama (NLP) iletişim ve modelleme tekniklerinin kullanılması durumunu araştırarak sonuçlarını ortaya çıkarmaktır. Durum çalışması kullanılarak hazırlanan araştırmada, NLP temelli Peygamberimizin Hayatı dersi, örnek olarak lise birinci sınıfa üç hafta boyunca müfredata uygun olarak uygulanmıştır. Veri toplama araçları olarak derslerden sonra gönüllü öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler, ders gözlemleri ve ders dokümanlarından faydalanılmıştır. Veri analizinde boylamsal kodlamalar ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma neticesinde ortaya çıkan sonuçlarda öğrenciler dersleri faydalı ve akıcı bulmuş, etkinlik katılımlarını ve öğrenmeyi iyileştirici tavsiyeler vermişlerdir. Derslerin işleniş tarzının Hz. Muhammed'e empati kurdurarak onu anlamayı kolaylaştırması dikkat çeken görüşlerdendir. Derslerde Hz. Muhammed'in İslam'ı yayması ile birlikte ortaya çıkan değişim, bireysel ve toplumsal bazda NLP teknikleri ile irdelenmiştir. Bunun için değişime sebep olan noktalar bulunarak tarihsel süreç temelli analitik okuma yapılmıştır. Bu durum öğrencilerde bilişsel ve duyuşsal farkındalıklara sebep olmuştur. NLP iletişim teknikleri ders anlatımı ve ders içi iletişimde kullanılmıştır. Bu da olumlu bir ders atmosferinin oluşmasına katkı sağlamıştır. Son derste NLP'den faydalanılarak Hz. Muhammed'i modelleme taslağı paylaşılmış, onun hicret başarısındaki örnekliği incelenmiş ve öğrencilere elde edilen sonuçları kendi hayatlarındaki özel meraklarına ulaşma başarısına uyarlayabilecekleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the use of Neuro Linguistic Programming (NLP) communication and modeling techniques in terms of understanding and applying the example of Prophet Muhammad in the secondary education Life of the Prophet course and to reveal the results. In the study, which was prepared using a case study, the NLP-based Life of Our Prophet lesson was applied to the first grade of high school as an example for three weeks in accordance with the curriculum. Semi-structured interviews with volunteer students after the lessons, lesson observations and lesson documents were used as data collection tools. Longitudinal coding and content analysis were used in data analysis. The results of the study revealed that the students found the lessons useful and fluent and gave suggestions to improve their participation in activities and learning. It is noteworthy that the way the lessons are taught makes it easier to understand the Prophet Muhammad by empathizing with him. In the lessons, the change that emerged with the Prophet Muhammad's spread of Islam was analyzed on an individual and social basis with NLP techniques. For this, analytical reading based on the historical process was done by finding the points that caused the change. This situation caused cognitive and affective awareness in students. NLP communication techniques were used in lecturing and in-class communication. This contributed to the creation of a positive lesson atmosphere. In the last lesson, a draft of modeling the Prophet Muhammad using NLP was shared.