Nöro Linguistik Programlama'nın (NLP) öğrenen organizasyonlar yaklaşımı üzerine etkileri, sanayi ve hizmet sektörünün karşılaştırılmasına yönelik bir uygulama örneği
The effects of Neuro Linguistic Programming (NLP) on the learning organizations approach, an example of a practice on the comparison of industrial and service sectors
- Tez No: 161129
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TANER ACUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
02. Özet Nöro Linguistik Programlamanın öğrenen organizasyon yaklaşımı üzerine etkilerinin incelenmesi, sanayi ve hizmet sektöründeki işletmelerin öğrenen organizasyon yaklaşımını hayata geçirmekteki başarılarının karşılaştırılması amacıyla yapılan bu çalışma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde Nöro Linguistik Programlama(NLP) kavramının tanımı, tarihi gelişim süreci, içerdiği yöntemler ve kavramlar, iş yasanımda kullanım alanları ve kişisel gelişime olan katkıları üzerinde durulmuştur. Kısaca birinci bölümde bir yöntem olarak NLP tanıtılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde NLP'nin tartılmasından sonra, ikinci bölümde NLP'nin öğrenen organizasyon yaklaşımı üzerine etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu çerçevede öncelikle öğrenen organizasyon kavramı ve disiplinleri kavramsal olarak açıklanmıştır. Daha sonra öğrenen organizasyonların her bir disiplini açıklanarak, Nöro Linguistik programlamanın bu disiplinlerin uygulanmasına sağlayacağı katkıların neler olabileceği anlatılmıştır. Böylece bu bölümde ortaya konan NLP'nin etkileri, sonraki üçüncü bölümde çalışmanın somut verilere dayandırılması için yapılacak olan anket çalışması için bir model oluşturmuştur. Araştırmanın üçüncü bölümünü buraya kadar iddia edilenlerin pratikte gerçekten uygulanabilirliği, mevcut ve potansiyel durumun sanayi ve hizmet işletmeleri açısından karşılaştırılmasına yönelik anket uygulamasını içermektedir. Her iki sektördeki yönetici ve çalışanların vermiş oldukları yanıtlar karşılaştırmalı olarak incelenerek sektörel farklılıkların bulup bulunmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın bu aşamasında verilen yanıtların sınıflandırılmasında Likert ölçeği kullanılmıştır. Bununla birlikte çalışanların temsil sistemleri de belirlenerek, temsil sistemlerinin öğrenen organizasyon disiplinleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Son olarak dördüncü bölümde buraya kadar yapılan çalışmanın özet bir değerlendirmesi yapılmıştır. Bulgular değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. VIII
Özet (Çeviri)
03. Summary This study which was made with the aim of, to research the effects of Neuro Linguistic Programming on the learning organization approach, to compare the success of industrial and service sector companies when they realize the learning organization approach. In the first part, the definition and historical progression of NLP methods and concept which NLP includes, the fields which NLP is using in and the addition of NLP to the work life was explained. In short, m the first part, it was explained, what is NLP as a method. After explaining the NLP in the first part, in the second part, the writer's aim was to search the effects of NLP on the learning organization approach. In this limit, first of all, the learning organization concept and disciplines were explained. After that, each discipline of learning organization was explained, what can add Neuro. Linguistic Programmming to the practices of these disciplines was explained. In this manner, the effects of NLP which were brought up in this part, formed a model for the poll study which will be taken to base the whole study on concrete datum. The third part of the research includes the poll study which is about, the practicability of allegations which are included in the first, second parts and to compare present and potential situation on the industrial and service companies. The answers of the administrators and the other personel from both sectors, were researched in a comparative way to determine the difference. At this level of the research, to classify the answers, the Likert Scale was used. And, the personnels representing system was determined, the effects of representing system on the learning organizations, were researched. Last of all, in the fourth part, the whole study was discussed as a summary. Results were discussed and explained. LX