Naime Halit Yaşaroğlu'nun hikâye ve masal türündeki eserlerinin çocuk edebiyatı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Naime Halit Yaşaroğlu's works in the genre of stories and fairy tales in terms of children's literature
- Tez No: 897233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Çocukların erken yaşlardan itibaren nitelikli eserlerle bir araya gelmesi, edebî ve estetik değerleri tanıması önemlidir. Bu noktada çocuk edebiyatı önemli bir işlev icra eder. Bu alanda geçmişten günümüze çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalar ve ortaya konulan eserler, hem dönemin çocuk edebiyatı hakkındaki durumuna ışık tutmakta hem de geleceğe örnek teşkil etmektedir. Bu çalışmada, 1889-1966 yılları arasında yaşamış olan Naime Halit Yaşaroğlu'nun hikâye ve masal türündeki telif eserleri çocuk edebiyatı açısından incelenmiştir. Çalışmanın amacı, uzun yıllar çocuklar için önemli çalışmalar yapmış Naime Halit Yaşaroğlu'nu tanıtmak ve eserlerini çocuk edebiyatı açısından değerlendirmektir. Çalışmada 9 kitapta yer alan toplam 33 hikâye ve masal; çocuk edebiyatı ürünlerinde bulunması gereken temel özellikler, Türkçe eğitimi ve değerler eğitimi açısından incelenmiştir. Ninemin Masalları, Dedemin Masalları, Gazeteci Küçük Ahmet, Kedi Çetesi, Karga Bey, Minik Avcı, Mantar Perileri, Rüya Perileri ve Afacan Bobicik adlı eserler çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Yapılan bu çalışmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Doküman analizi ve tarama modelinden yararlanılan çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, literatür taraması yapılmış ve tezin kuramsal çerçevesi ortaya konulmuş; ikinci bölümde, Naime Halit Yaşaroğlu'nun hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş; üçüncü bölümde ise çalışmadan elde edilen bulgu ve yorumlara yer verilmiştir. Bu bölümde incelenen eserler kapak / cilt, boyut, kâğıt, sayfa düzeni, resim, harflerin karakteri ve büyüklüğü gibi biçimsel özellikleri; konu, ileti / ana düşünce, karakter, zaman ve mekân, dil ve anlatım gibi içerik özellikleri açısından incelenmiştir. Dil ve anlatım başlığı altında, incelenen eserlerin deyim, atasözü, ikileme, pekiştirme, yansıma sözcük, yazım ve noktalama yanlışları ile söyleyiş farklılıklarının tespitlerine yer verilmiştir. Bu bölümde son olarak eserlerin Türkçe eğitimine ve değerler eğitimine katkısı sunulmuştur. İncelemeler sonucunda eserlerin biçim ve içerik açısından zengin ve çeşitlilik gösteren unsurlar barındırdığı, çocukların dünyasına hitap eden nitelikte oldukları tespit edilmiştir. Özellikle dil zenginliği yüksek eserlerin Türkçe derslerine ve ders kitaplarına kaynaklık etmesi önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is important for children to come together with qualified works from an early age and to recognize literary and aesthetic values. At this point, children's literature performs an important function. Various studies have been carried out in this field from the past to the present. These studies and the works produced both shed light on the situation of children's literature in the period and set an example for the future. In this study, the copyrighted works of Naime Halit Yaşaroğlu, who lived between 1889 and 1966, in the genre of stories and fairy tales, were examined in terms of children's literature. The aim of the study is to introduce Naime Halit Yaşaroğlu, who has done important works for children for many years, and to evaluate her works in terms of children's literature. A total of 33 stories and fairy tales contained in 9 books were examined in terms of basic features that should be found in children's literature products, Turkish education and values education. The works named Ninemin Masalları, Dedemin Masalları, Gazeteci Küçük Ahmet, Kedi Çetesi, Karga Bey, Minik Avcı, Mantar Perileri, Rüya Perileri and Afacan Bobicik constitute the sample of the study. In this study, qualitative research method was used. The study, which uses the document analysis and scanning model, consists of three parts. In the first part, a literature review was conducted and the theoretical framework of the thesis was revealed; in the second part, information was given about the life and works of Naime Halit Yaşaroğlu; in the third part, the findings and comments obtained from the study were included. The works examined in this section are examined in terms of cover/volume, size, paper, page layout, character and size of letters, formal features such as painting; content features such as subject, message / main thought, character, time and space, language and expression. Under the heading of language and expression, the definitions of idioms, proverbs, dilemmas, reinforcement, reflection vocabulary, spelling and punctuation errors and utterance differences of the studied works are included. Finally, the contribution of the works examined in this section to Turkish education and values education is presented. As a result of the examinations, it has been determined that the works contain elements that are rich and diverse in terms of form and content, and that they are of a nature that appeals to the world of children. In particular, it was suggested that works with high linguistic richness should be used as sources for Turkish lessons and textbooks.