E-spor oyuncularının dijital oyun bağımlılıkları ile kompulsif spor tüketim özelliklerinin incelenmesi
Examining the digital game addictions and compulsive sports consumption characteristics of e-sports players
  1. Tez No: 897234
  2. Yazar: VOLKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
YILMAZ, Volkan. E-Spor Oyuncularının Dijital Oyun Bağımlılıkları ile Kompulsif Spor Tüketimi Özelliklerinin İncelenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ardahan, 2024. Bu çalışmada“E-Spor Oyuncularının Dijital Oyun Bağımlılıkları İle Kompulsif Spor Tüketimi Özelliklerinin”incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 18 yaş üzerinde olan 356'sı (%70,6) erkek ve 148'i(29,4) kadın toplam 504 kişi oluşturmuştur. Araştırmada, betimsel araştırma yöntemlerinden olan tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Verilerinin toplanmasında, araştırmacı tarafından oluşturulmuş“Kişisel Bilgi Formu”, Lemmens ve diğerleri (2009) tarafından geliştirilen Türkçe uyarlama çalışması Irmak ve Erdoğan (2015) tarafından yapılan“Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”ve Aiken ve diğerleri (2018) tarafından geliştirilen, Türkçe uyarlama çalışması Aygün ve Çüm (2023) tarafından yapılan“Kompulsif Spor Tüketimi Ölçeği”kullanılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Veriler ortalama (ort) ve standart sapma (sd) olarak sunulmuştur. Verilerin normal dağılımı için Kolmogorov-Smirnov testi kullanılmış ve verilerin normal dağıldığı görülmüştür. Cinsiyet, medeni durum, çalışma durumu, aktif spor yapma durumu ve dijital oyun oynama durumu değişkenlerinde Independent Samples T (ikili karşılaştırmalar için) testi, yaş, eğitim durumu, meslek, bölge ve oyun saati karşılaştırmaları ise One Way ANOVA (ikinden fazla karşılaştırmalar için) testi kullanılmıştır. Gruplar arasındaki anlamlı farkın belirlenmesinde ise Post hoc testlerinden LSD testi uygulanmıştır. Anlamlı çıkanlar için“Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”ve“Kompulsif Spor Tüketimi Ölçeği”arasındaki korelasyonu belirlemek için ise Pearsan Chi-Square testi kullanılmıştır. Araştırmanın“Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”Cronbach's Alpha değeri 0,87,“Kompulsif Spor Tüketimi Ölçeği”Cronbach's Alpha değeri 0,94 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
YILMAZ, Volkan. Investigation of Digital Game Addiction and Compulsive Sports Consumption Characteristics of E-Sports Players, Master Thesis, Ardahan, 2024. This study aimed to examine“Digital Game Addictions and Compulsive Sports Consumption Characteristics of E-Sports Players”. The study group of the research consisted of a total of 504 people over the age of 18, 356 (70.6%) of whom were men and 148 (29.4%) of whom were women. In the research, survey model, which is one of the descriptive research methods, was used. In collecting data, the“Personal Information Form”created by the researcher, the Turkish adaptation study developed by Lemmens et al. (2009), the“Digital Game Addiction Scale”developed by Irmak and Erdoğan (2015) and the Turkish adaptation study developed by Aiken et al. (2018) were used.“Compulsive Sports Consumption Scale”made by Aygün and Çüm (2023) was used. SPSS version 22 package program was used for statistical analysis. Data are presented as mean (mean) and standard deviation (sd). Kolmogorov-Smirnov test was used for normal distribution of the data and it was seen that the data was normally distributed. Independent Samples T test (for pairwise comparisons) was used for the variables of gender, marital status, employment status, active sports playing status and digital game playing status, and One Way ANOVA (for more than two comparisons) was used for comparisons of age, educational status, profession, region and game time. test was used. LSD test, one of the post hoc tests, was applied to determine the significant difference between the groups. Pearsan Chi-Square test was used to determine the correlation between the“Digital Game Addiction Scale”and the“Compulsive Sports Consumption Scale”for those that were significant. The Cronbach's Alpha value of the“Digital Game Addiction Scale”of the research was determined as 0.87, and the Cronbach's Alpha value of the“Compulsive Sports Consumption Scale”was determined as 0.94.