Erkeklerin beden algısı kaygılarının yorumlayıcı fenomenolojik analizi
An interpretative phenomenological analysis of men's body image concerns
- Tez No: 897255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TAYLAN DÖRTYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, İşletme, Psychology, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tüketim kültürü tarafından yayılan ve sürdürülmesi için teşvik edilen, ancak gerçekçi olmayan beden idealleri, bireyler arasında beden algısı kaygılarının gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada, vücut görünümüne ilişkin kaygı yaşayan erkeklerin deneyimleri incelenmiştir. Beden algısı kaygılarıyla ilgili deneyimsel içgörüler elde etmek için 8 yetişkin erkek (heteroseksüel n = 4; gey n = 4; Myaş = 32) ile çevrimiçi ortamda (zoom.us) yarı yapılandırılmış görüşmeler (Msüre = 68,29 dakika) yapılmış ve görüşmelerin idiyografik ayrıntılarını keşfetmek için transkriptler Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (YFA) kullanılarak analiz edilmiştir. Her katılımcı için Kişisel Deneyim Temaları bağımsız olarak geliştirilmiş ve bunlar daha sonra Grup Deneyim Temalarının yapısını oluşturmak için karşılaştırılmıştır. Analiz sonucunda, araştırmanın amaçlarıyla uyumlu bir dizi alt temadan oluşan üç farklı grup deneyimsel tema belirlenmiştir: (i) Toksik Mit: Gerçek Erkekler Nasıl Göründüklerini Umursamaz, (ii) Ama Bu Bizi Etkiliyor: İdealin Gündelik Hayatta Devam Eden Etkisi ve (iii) Estetik Açıdan İyi Görünme Vazifesi. Bulgular, toplum tarafından estetik bir ürün olarak tasvir edilen ve değerlendirilen bir beden ideali inşa edildiğini ve erkeklerin bu ideale uyması yönünde beklentilerin söz konusu olduğunu ortaya koymaktadır. Katılımcılar, toplum bu kültürel ideallere ulaşmaya çalışırken bedenlerine dair kaygılar yaşamakta ve bu kaygılarla başa çıkmak için bir dizi geçici ve kalıcı etkilere sahip stratejilere başvurmaktadır.
Özet (Çeviri)
The propagation and encouragement of unrealistic body ideals by consumer culture has been identified as a contributing factor in the development of body image concerns among individuals. This study examined the experiences of men who were concerned about their body appearance. To obtain experiential insights regarding body image concerns, semi-structured interviews (Mduration = 68,29 minutes) were conducted online (zoom.us) with eight adult men (heterosexual n = 4; gay n = 4; Mage = 32). The transcripts were analysed using Interpretive Phenomenological Analysis (IPA). The analysis yielded three group experiential themes, each comprising a series of sub-themes aligned with the research objectives. These themes were as follows: (i) Toxic Myth: Men are not immune to body ideals; (ii) But affect us it does: The everyday ongoing impact of the ideal, and (iii) The duty to look aesthetically good. The findings indicate that societal norms have shaped a body ideal that is perceived and evaluated as an aesthetic product, with expectations for men to conform to this ideal. Participants report concerns about their bodies as they strive to achieve these cultural ideals, and employ a range of strategies with temporary and permanent effects to cope with these concerns.