Yetişkinlerde sürdürülebilir beslenme davranışları ve diyet kalitesinin incelenmesi
Investigation of sustainable eating behaviors and diet quality in adults
  1. Tez No: 897256
  2. Yazar: GAMZE ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı; üniversite personelinde sürdürülebilir beslenme davranışlarının ve besin tüketimlerine dayalı diyet kalitelerinin değerlendirilmesi ve bunlar arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Çalışmaya 24-58 yaşları arasında Tarsus Üniversitesinde çalışan 120 akademik ve idari personel katılmıştır. Çalışma veri toplama sürecinde sosyodemografik bilgiler, beslenme alışkanlıkları, sürdürülebilirlik ile ilgili davranışlar, Sürdürülebilir ve Sağlıklı Beslenme Davranışları Ölçeği (SSBD), 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı ve antropometrik ölçümleri içeren anket formu kullanılmışolup veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Katılımcıların 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydının değerlendirilmesi ile Uluslararası Diyet Kalite İndeksi (DKİ) ve EAT-Lancet Diyet Skoru hesaplanmıştır. Çalışmaya katılan üniversite personelinin %52,5'i idari personel ve %59,2'si kadındır. Katılımcıların yaş ortancasının 33,0 yıl olduğu ve %50,8'inin lisansüstü eğitim düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate sustainable nutrition behaviors and diet quality based on food consumption in university staff and to determine the relationship between them. A total of 120 academic and administrative staff between the ages of 24-58 working at Tarsus University participated in the study. A questionnaire form including sociodemographic information, dietary habits, sustainability-related behaviors, Sustainable and Healthy Eating Behaviors Scale (SSBD), 24-hour recall and anthropometric measurements was used in the data collection process and data were collected by face-to-face interview method. The International Diet Quality Index (DQI) and EAT-Lancet Diet Score were calculated by evaluating the 24-hour retrospective food consumption record of the participants. Of the university staff who participated in the study, 52.5% were administrative staff and 59.2% were female. The median age of the participants was 33.0 years and 50.8% had postgraduate education.