Endotoksemik koyunlarda meloksikam uygulamasının sefkuinomun farmakokinetiği ve farmakokinetik/farmakodinamik ilişkisi üzerine etkisi
Effect of meloxicam administration on cefquinome pharmacokinetics and pharmacokinetic/pharmacodynamic relationship in endotoxemic sheep
- Tez No: 897262
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER YAZAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yapılan literatür taramalarında koyunlarda meloksikamın farklı antibakteriyel ilaçların farmakokinetik parametrelerini etkilediği dikkate alındığında, bu projede sağlıklı ve endotoksemik koyunlarda meloksikamın sefkuinomun farmakokinetik parametreleri ve farmakokinetik/farmakodinamik ilişkisi üzerine etkisinin değişebileceği hipoteze edildi. Bu projede HPLC-UV cihazı ile sağlıklı ve endotoksemik koyunlarda sefkuinomun farmakokinetik parametreleri üzerine meloksikamın etkinliğinin belirlenmesi ve sefkuinomun E. coli, Pasteurella multocida, Klebsiella pnemoniae ve Mannheimia haemolytica gibi gram negatif bakteriler üzerindeki minimum inhibitör konsantrasyonlarının ölçülerek meloksikam ile eş zamanlı uygulanan sefkuinomun farmakokinetik/farmakodinamik ilişkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmada son iki aylık sürede ilaç uygulanmamış, sağlıklı, 6 adet Merinos ırkı dişi koyun (1-3 yaş) kullanılacaktır. Hayvanlar üzerindeki çalışmalar 15 günlük ilaç arınma süresini takiben aşağıda belirtilen şekilde longitudinal farmakokinetik dizayna göre 3 aşamada gerçekleştirilecektir. Çalışmanın ilk aşamasında koyunlara 2.5 mg/kg tek doz sefkuinom damar içi (IV) yolla uygulanacaktır. Çalışmanın ikinci aşamasında koyunlara 1 mg/kg tek doz meloksikam ile eşzamanlı olarak 2.5 mg/kg tek doz sefkuinom IV yolla uygulanacaktır. Sefkuinom uygulaması meloksikam uygulamasının hemen ardından gerçekleştirilecektir. Çalışmanın üçüncü aşamasında koyunlara endotoksemiyi indüklemek için 20 µg/kg dozda E. coli O55:B5 (LPS) toksini, 500 mL'lik serum fizyolojik içinde sulandırılıp, 10 mL/kg/saat şeklinde IV infüzyon yoluyla 1 saat boyunca uygulanacaktır. LPS uygulamasını takiben önce 1 mg/kg tek doz meloksikam ve ardından 2.5 mg/kg tek doz sefkuinom IV yolla uygulanacaktır. Koyunlarda farmakokinetik analizlerin yapılabilmesi için çalışmanın tüm aşamalarında kan örnekleri (2 ml) sefkuinom uygulaması öncesi ve uygulamayı takiben 5., 10., 15., 20., 30. ve 45. dakikalar ile 1., 1.5., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 10., 12., 18., 24., 48. ve 72. saatlerde önceden V. jugularis'e yerleştirilmiş intraketler yardımıyla lityum heparinli tüplere toplanacaktır. Alınan kan örnekleri 4000 g'de 10 dakika santrifüj edilerek plazma örnekleri elde edilecek ve analiz zamanına kadar -800C saklanacaktır. Plazma örneklerinden sefkuinom düzeyi daha önce belirtilen metod kullanılarak HPLC-UV cihazında gerçekleştirilecektir. Sefkuinomun her hayvan için plazma konsantrasyon-zaman eğrileri çizildikten sonra ilgili farmakokinetik parametreler Winnonlin programı kullanılarak hesaplanacaktır. En uygun farmakokinetik model bireysel konsantrasyon-zaman eğrilerinin direk bakısı ve Akaike bilgi kriterleri (AIC) yardımıyla belirlenecektir. Çalışmadan endotoksemiye bağlı değişiklikler ve ilaçların etkinlikleri hemogram ve klinik gözlemlerle değerlendirilecektir. Bu amaç için LPS uygulaması yapılan gruplarda -60 dk (LPS uygulanmadan önce), 0. dk (sefkuinom ve meloksikam uygulama zamanı), 15., 30., dakikalar ile 1., 2., 3., 4., 8., 12., 24., 48 ve 72. saatlerde; hemogram ölçümleri için K3EDTA'lı tüplere 2 ml kan örneği alınacak ve hayvanlar klinik olarak gözlemlenerek vücut sıcaklığı kaydedilecektir. Ayrıca çalışmada Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji AD' na gelen saha suşlarından (E. coli, Pasteurella multocida, Klebsiella pnemoniae ve Mannheimia haemolytica) sefkuinomun minimum inhibitör konsantrasyonu ölçülerek sefkuinomun farmakokinetik/farmakodinamik ilişkisi ortaya konacaktır. Çalışma sonunda elde edilen sonuçlar uygun istatistiksel program kullanılarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Considering that meloxicam affects the pharmacokinetic parameters of different antibacterial drugs in sheep in the literature review, it was hypothesized that the effect of meloxicam on the pharmacokinetic parameters and pharmacokinetic/pharmacodynamic relationship of cefquinome might change in healthy and endotoxemic sheep. In this project, the efficacy of meloxicam on the pharmacokinetic parameters of cefquinome in healthy and endotoxemic sheep was determined by an HPLC-UV device and the dynamical relationship of meloxicam pharmacokinetic pharmacokinetics applied simultaneously by measuring the minimum inhibitory concentrations of cefquinome on gram-negative bacteria such as E. coli, Pasteurella multocida, Klebsiella pneumoniae and Mannheimia haemolytica. In the study, 6 healthy Merino female sheep (1-3 years old) who have not been drugged in the last two months. Animal studies will be performed in 3 phases according to the longitudinal pharmacokinetic design as follows, following a 15-day washout period. In the study's first phase, a single dose of 2.5 mg/kg cefquinome will be administered intravenously (IV) to sheep. In the second phase of the study, 1 mg/kg single dose meloxicam and 2.5 mg/kg single dose cefquinome IV will be administered concurrently to sheep. Cefquinom administration will be carried out immediately after meloxicam administration. In the third stage of the study, 20 µg/kg E. coli O55:B5 (LPS) toxin will be diluted in 500 mL physiological saline and administered by IV infusions at 10 mL/kg/hour for 1 hour to induce endotoxemia in sheep. Following LPS administration, a single dose of 1 mg/kg of meloxicam will be administered first, followed by a single dose of 2.5 mg/kg of cefquinome IV. In order to perform pharmacokinetic analyzes in sheep, blood samples (2 ml) were collected at all stages of the study before and after the administration of cefquinome, at the 5th, 10th, 15th, 20th, 30th and 45th minutes, and at the 1st, 1.5th, 2nd, and 3rd minutes of the application. , 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 10th, 12th, 18th, 24th, 48th and 72nd hours will be collected into lithium heparin tubes with the help of intraketes previously placed in the V. jugularis. The blood samples taken will be centrifuged at 4000 g for 10 minutes to obtain plasma samples and stored at -80C until the time of analysis. The cefquinoma level from the plasma samples will be determined in the HPLC-UV device using the method mentioned earlier. After plotting the plasma concentration-time curves of cefquinomine for each animal, the relevant pharmacokinetic parameters will be calculated using the Winnonlin program. The most appropriate pharmacokinetic model will be determined with the aid of a direct view of individual concentration-time curves and Akaike information criteria (AIC). From the study, changes due to endotoxemia and the efficacy of drugs will be evaluated by hemogram and clinical observations. For this purpose, in the groups treated with LPS, -60 min (before LPS application), 0 min (time to apply cefquinom and meloxicam), 15., 30., minutes with 1st, 2nd, 3rd, 4th, 8th, 12., 24., 48 and 72. hours; For hemogram measurements, 2 ml of blood sample will be taken into tubes with K3EDTA and body temperature will be recorded by observing the animals clinically. In addition, in the study, the pharmacokinetic/pharmacodynamic relationship of cefquinom will be revealed by measuring the minimum inhibitory concentration of cefquinoma from the field strains (E coli, Pasteurella multocida, Klebsiella pneumoniae and Mannheimia haemolytica) admitted to the Department of Microbiology, Faculty of Veterinary Medicine, Selcuk University. The results obtained at the end of the study will be evaluated using the appropriate statistical program.