Müziğin taekwondo sporcularının motivasyon düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of music on the motivation levels of taekwondo athletes
  1. Tez No: 897261
  2. Yazar: ABDULLAH BARIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Spor, Music, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sportif performans öncesinde, sırasında ve sonrasında kullanılan farklı türlerdeki müziğin sporcuya fiziksel ve psikolojik yararları olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı Türkiye genelinde ki taekwondo sporcularının sportif performansına müziğin etkisini ortaya koymaktır. Araştırmaya Türkiye genelinde bulunan 2022-2023 yılı içerisinde aktif olarak taekwondo sporu yapan 447 kişiyi gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama arası olarak katılımcılara tarafımızca hazırlanan kişisel bilgi formu ve 'Sportif Uygulamalarda Müziğin Etkisi Ölçeği (SUMEÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that different types of music used before, during and after sports performance have physical and psychological benefits for the athlete. In this context, the aim of this study is to reveal the effect of music on the sports performance of taekwondo athletes across Turkey. 447 people from across Turkey who were actively doing teakwondo sports in 2022-2023 voluntarily participated in the research. As a data collection tool, a personal information form prepared by us for the participants and the 'Scale for the Effect of Music in Sporting Practices' (SUMEÖ) were used.