Trabzon ili ortahisar ilçesindeki okul öncesi öğrenim gören çocuklarda ikinci süt azı hipomineralizasyonu prevalansı ve ilişkili faktörler
Prevalence of hypomineralized second primary molars and associated factors in preschool children in trabzon, turkey
  1. Tez No: 897282
  2. Yazar: ELİF NAHİDE TAŞÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGEHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmada, Trabzon ili Ortahisar ilçesindeki bir grup okul öncesi eğitim gören çocukta ikinci süt azı hipomineralizasyonu (HSPM) prevalansını belirlemek ve bununla ilişkili etiyolojik faktörleri incelemek amaçlanmıştır. Kesitsel çalışmaya Trabzon'un Ortahisar ilçesinden 513 okul öncesi çocuk dahil edildi. Potansiyel risk faktörleri ile ilgili bilgiler, ebeveynlere uygulanan bir anket aracılığıyla toplandı. Anket; sosyodemografik durum, prenatal, perinatal ve postnatal koşullarla ilgili soruları içermekteydi. Çalışmaya başlamadan önce üç araştırmacı arasında kalibrasyon eğitimi düzenlendi ve gözlemciler arası uyum Fleiss Kappa testi ile değerlendirildi. Araştırmacılar, HSPM'yi Avrupa Pediatrik Diş Hekimliği Akademisi (EAPD) kriterlerine göre değerlendirdi. Ağız içi değerlendirme sırasında plak varlığı/yokluğu, dmft ve pufa indeksleri kullanıldı. İstatistiksel analizler; tanımlayıcı analiz ve çok değişkenli lojistik regresyon analizi kullanılarak yapıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05). Prenatal ve perinatal döneme ilişkin faktörler ile HSPM arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Prevalence of Hypomineralized Second Primary Molars and Associated Factors in Preschool Children in Trabzon, Turkey This study aimed to determine the prevalence of hypomineralized second primary molars (HSPM) in a group of preschool children in Ortahisar district of Trabzon province and to investigate the etiological factors associated with it. The cross-sectional study included 513 preschool children from the Ortahisar district of Trabzon. Information on potential risk factors was collected through a questionnaire administered to parents. The questionnaire included questions about sociodemographic status, prenatal, perinatal and postnatal conditions. Before starting the study, calibration training was organized between the three investigators and inter-observer agreement was assessed using the Fleiss Kappa test. The investigators evaluated HSPM according to the European Academy of Pediatric Dentistry (EAPD) criteria. Plaque presence/absence, dmft and pufa indices were used during intraoral evaluation. Statistical analyses were performed using descriptive analysis and multivariate logistic regression analysis. The statistical significance level was accepted as p0.05). There was no significant association between HSPM and prenatal and perinatal factors (p>0.05). Among the postnatal factors, breastfeeding duration of more than 6 months, no lower respiratory tract infection in the first year of life, otitis in the first year of life, and renal disease in the first year of life were found to be factors associated with HSPM, and renal disease showed the highest effect with a high beta coefficient (B=1.