60-72 aylık çocukların motivasyon düzeyleri ile duygusal zeka ve benlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between 60-72 months children's motivation levels and emotional intelligence, and self concept
  1. Tez No: 535023
  2. Yazar: SARE TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİDE ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Araştırma 60-72 aylık çocukların motivasyon düzeyleri ile duygusal zeka ve benlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çocukların motivasyon düzeylerini ve motivasyon düzeylerinin duygusal zeka ve benlik algılarını nasıl etkilediğini ortaya koymak açısından önem taşımaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. 2017-2018 eğitim öğretim yılında Trabzon ili Ortahisar merkez ilçesinde yer alan bağımsız anaokulları ve ilköğretime bağlı anasınıflarında bulunan 60-72 aylık çocuklar evreni; evrenden tesadüfi küme örnekleme yöntemiyle seçilmiş 300 çocuk örneklemi oluşturmaktadır. Veriler“Genel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Çocuklar İçin Motivasyon Ölçeği”,“Sullivan Duygusal Zeka Ölçekleri”ve“DeMoulin Benlik Algısı Ölçeği”ile elde edilmiştir. Araştırma sonucunda çocukların motivasyon düzeylerinin 1 kardeşe sahip olanların, okul öncesi eğitime 2 yıl ve üzeri devam edenlerin, bağımsız anaokulunda eğitim alanların, anne ve babası önlisans ve lisans mezunu olanların, annesi çalışanların, anne-babası profesyonel meslek sahibi olanların ve yüksek sosyoekonomik düzeye sahip çocukların lehine anlamlı farklılık gösterdiği (p0.50) bulunmuştur. Çocukların duygusal zekalarının 1 kardeşe sahip olanların, okul öncesi eğitime 2 yıl ve üzeri devam edenlerin, bağımsız anaokulunda eğitim alanların, anne ve babası önlisans ve lisans mezunu olanların, annesi çalışanların, anne-babası profesyonel meslek sahibi olanların ve yüksek sosyoekonomik düzeye sahip çocukların lehine anlamlı farklılık gösterdiği (p0.50) saptanmıştır. Çocukların benlik algılarının 1 kardeşe sahip olanların, okul öncesi eğitime 2 yıl ve üzeri devam edenlerin, bağımsız anaokulunda eğitim alanların, anne ve babası önlisans ve lisans mezunu olanların, annesi çalışanların, anne-babası profesyonel meslek sahibi olanların ve yüksek sosyoekonomik düzeye sahip çocukların lehine anlamlı farklılık gösterdiği (p0.50) bulunmuştur. Çocukların motivasyon düzeyleri ile duygusal zekaları arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı ilişki saptanmıştır. Çocukların motivasyon düzeyleri ile benlik algıları arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Çocukların duygusal zeka düzeyleri ile benlik algıları arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the relation between 60-72 months children's motivation levels and their emotional intelligence, and self-concept. It is important to reveal the children's motivation levels and the effect of it on their emotional intelligence and self-concept. The study is done with the relational screening model. The population of the study consists of the children of 60-72 months attending to the independent kindergartens and preschools in the Ortahisar central district of the Trabzon province in the education year of 2017-2018. The sample consists of 300 children who were selected from the population by the random cluster sampling method. Data was obtained by“General Information Form”,“The Dimensions of Mastery Questionnaire (DMQ18)”,“Sullivan Emotional Intelligence Scales”and“DeMoulin Self Concept Developmental Scale”. As a result of the study, it was found that the children's motivation levels were significantly different in children with 1 sibling, who attended pre-school education for 2 years and more, who attended and independent kindergarten, whose parents have four-year and two-year degrees, whose mother is employed, whose parents have professions and high socio-economic level (p.050). It was found that the children's emotional intelligence were significantly different in children with 1 sibling, who attended pre-school education for 2 years and more, who attended and independent kindergarten, whose parents have four-year and two-year degrees, whose mother is employed, whose parents have professions and high socio-economic level (p.050). It was also found that children's self concept were significantly different in children with 1 sibling, who attended pre-school education for 2 years and more, who attended and independent kindergarten, whose parents have four-year and two-year degrees, whose mother is employed, whose parents have professions and high socio-economic level (p.050). A positive and medium-level relationship was found between the children's motivation levels and emotional intelligence. A positive and medium-level relationship was found between children's motivation levels and self-concept.A and medium-level relationship was found between the children's emotional intelligence levels and self-concept.