Kompozit restorasyonların tamirinde farklı yüzey hazırlama yöntemlerinin ve yaşlandırma sürelerinin mikro makaslama bağlanma dayanımına etkisi
The effect of different surface pretreatment methods and thermal aging durations on repair micro-shear bond strength of composite resin restorations
  1. Tez No: 897283
  2. Yazar: AYŞENUR ALTUĞ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE BETÜL ÜÇTAŞLI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, nanohibrit kompozit rezin restoratif materyalin, universal adeziv sistemin farklı modları kullanılarak tamirinde, farklı ısısal yapay yaşlandırma sürelerinin ve farklı yüzey hazırlama yöntemlerinin mikro makaslama bağlanma dayanımı (µMBD) üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. µMBD testi için toplam 120 adet (3x2 mm) nanohibrit kompozit rezin örnek (Clearfil Majesty ES-2, Kuraray, Japonya) hazırlandı. Hazırlanan test örnekleri ısısal döngü ile yaşlandırma yöntemine göre yaşlandırma uygulanmayan, 10,000 ısısal döngü ile yaşlandırma yapılan ve 50,000 ısısal döngü ile yaşlandırma yapılan üç gruba (n=40) ayrıldı. Yaşlandırma yapılan ve yapılmayan örnekler adeziv (Clearfil S-3 Bond Universal, Kuraray, Japonya) uygulama modu ve yüzey hazırlama protokollerine göre 4 alt gruba ayrıldı; 1. universal adeziv self-etch mod, 2. alüminyum oksit kumlama + universal adeziv self-etch mod, 3. universal adeziv etch-rinse mod, 4. alüminyum kumlama + universal adeziv etch-rinse mod. Yüzey işlemleri görmüş kompozit rezin restoratif materyal yüzeyine tygon tüp yardımıyla (0,8x2 mm) tamir kompozit rezin materyali (Clearfil Majesty ES-2, Kuraray, Japonya) direkt olarak uygulanıp, LED ışık cihazı ile polimerize edildi. Tüm test örnekleri µMBD testinden önce etüvde 37 °C'de 24 saat boyunca saklandı ve µMBD testi universal test cihazı (Schimadzu, IG-IS, Japonya) ile 1 mm/dk kafa hızında gerçekleştirildi. Elde edilen Newton değerleri, örneklerin yüzey alanları hesaplanarak MPa değerlerine dönüştürüldü. Test örneklerinin µMBD testi sonrası kırılma tipleri stereomikroskop yardımı ile incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of different surface treatments on the repair bond strength of a universal nanohybrid composite resin restorative material before and after thermal aging, by utilising micro-shear bond strength (µSBS) test. For micro-shear bond strength test, total of 120 cylindrical (3mmX2mm) nanohybrid resin based composite specimens were prepared (ClearfilMajesty ES-2, Kuraray/Japan). The prepared specimens were divided into three groups (n=40/per group) based on surface treatment methods: a non-aged group, 10,000 thermal cycle aging and 50,000 thermal cycle aging (thermocycle by 50°C and 55°C/Thermocycler The-1100, SD Mechatronik, Germany). The aged and non-aged specimens were further divided into four groups according to adhesive application modes and surface pretreatment methods: 1.universal adhesive/self-etch mode, 2.aluminum oxide sandblasting+universal adhesive/self-etch mode, 3.universal adhesive/etch-rinse mode, 4.aluminum oxide sandblasting+universal adhesive/etch-rinse mode. Subsequently, 0.8mmX2mm disc shape light cure RBC specimens were applied with direct placement technique (ClearfilMajesty ES-2, Kuraray/Japan) on the treated surfaces of all samples for repair. All specimens were stored in distilled water at 37°C in an incubator for 24-hour before µSBS test. µSBS test was performed using a universal testing machine (Schimadzu IG-IS, Japan) at a crosshead speed 1 mm/min. Data were obtained in Newton and converted to MPa values by calculating the surface area of the specimens. Failure types were examined under a stereomicroscope. When different surface pretreatment methods were evaluated, the non-aged group exhibited higher µMBD values compared to the groups aged with 10,000 and 50,000 thermal cycles.